Piotr Cywiński otrzymał papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”

14 stycznia 2020 tekst: Michal Buczek

Piotr Cywiński, członek Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, otrzymał dziś papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice” – jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej, przyznawane za zasługi w pracy na rzecz Kościoła.

fot. Paweł Sawicki

Piotr Cywiński jest doktorem nauk historycznych, mediewistą, absolwentem Uniwersytetu Marka Blocha w Strasburgu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Od września 2006 r. kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Jest współtwórcą Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i wiceprezesem Rady Centrum. W 2009 współtworzył i od tamtego czasu jest prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau. Współtwórca – i przewodniczący Rady – Instytutu Auschwitz-Birkenau (od 2018), główny ekspert Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci (od 2018) na Uniwersytecie SWPS, współtwórca i prezes Towarzystwa Zarządzania Miejscami Pamięci (od 2019).

W latach 2009–2018 był członkiem Rady do Spraw Muzeów przy Ministrze Kultury, a w latach 2010–2016 członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Od 1996 r. do dziś jest członkiem zarządu Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W latach 1996-2000 pełnił funkcję wiceprezesa Klubu, a w latach 2000-2010 był prezesem warszawskiego KIK-u. Od lat aktywny uczestnik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego. Był współorganizatorem odnowionych Zjazdów Gnieźnieńskich w marcu 2003 i 2004, we wrześniu 2005 oraz w czerwcu 2007.

Medal „Pro Ecclesia et Pontifice” przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Laudację na cześć uhonorowanego papieskim medalem wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Arcybiskup Ryś mówił m.in.:
„Odznaczenie otrzymuje człowiek jeszcze nie 50-letni (!), który swoją aktywnością mógłby spokojnie obdzielić kilka życiorysów. Odznaczenie jest ‘kościelne’, więc na początek wypada wyróżnić z niej te obszary działania Laureata, które dotyczą wprost życia eklezjalnego. Na pierwsze miejsce wysunie się tutaj najpierw  członkostwo (od 1993 r.), następnie 5-letnia wice-prezesura, a w końcu 10-letnia prezesura w warszawskim KIK-u (do 2010 r.). Jezus mówi: “Poznacie ich po owocach…” (Mt 7, 16. 20) – nie od rzeczy będzie więc tutaj powiedzieć, iż stołeczny KIK jest dzisiaj z całą pewnością najważniejszym i najbardziej twórczym Klubem Inteligencji Katolickiej w Polsce, podejmującym nie tylko odważną refleksję, ale równie odważne (i ważne!) działania – tak wewnątrzkościelne (jak np. Inicjatywa “Zranieni w Kościele”), jak i szersze: społeczne. Obecny jest też twórczo na polu ściśle pastoralnym (np. w duszpasterstwie rodzin i młodzieży) i duchowym (organizując rekolekcje). W jakiej mierze ta dzisiejsza znacząca rola warszawskiego Klubu bierze się z pracy i zaangażowania poprzedniego Prezesa – powinni powiedzieć  członkowie”.

Pełny tekst Laudacji wygłoszonej przez arcybiskupa Grzegorza Rysia można przeczytać w tym miejscu.

źródło: KAI, wiez.pl, auschwitz.org

Piotr Cywiński - Pro Ecclesia et Pontifice

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl