Słowo Pani Prezes (4/2018)

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

Wydarzenia ostatnich miesięcy, które przyniosły niepokój i podziały w naszym społeczeństwie, pokazują dobitnie jak ważna jest umiejętność rozmowy i dobrego poznania własnych poglądów. Bez rozmowy z drugą osobą często nie potrafimy zobaczyć luk w naszym rozumowaniu ani poznać błędów lub nieścisłości które popełniamy. W marcu w naszym Klubie odbyło się spotkanie, które pokazało, że rozmowa między osobami o zupełnie różnych poglądach jest możliwa. Mam nadzieję, że będziemy częściej takie rozmowy prowadzić po to, aby różnice nie prowadziły do podziałów, ale – przeciwnie – dzięki odkrywaniu wspólnych wartości wzmacniały naszą wspólnotę.

W ostatnim czasie szczególnie dobitnie stawał przed nami problem stosunków polsko-żydowskich. Poznanie historii i uczestniczenia społeczności żydowskiej w naszej kulturze jest ważne, a jeszcze bardziej istotne jest poznanie tego, co wydarzyło się między naszymi narodami w XX wieku. Prawda jest potrzebna: możemy być dumni, poznając historie Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, ale  dla naszej przyszłości  istotne jest też poznanie prawdy o tych naszych rodakach, którzy ze strachu lub z nienawiści do Żydów uczestniczyli w zbrodniach nazistowskich, a również przyczynili się do emigracji wielu naszych obywateli w roku 1968. Jest to ważne nie dlatego by mieć poczucie winy, ale po to by zapobiegać odradzeniu się w Polsce antysemityzmu, nacjonalizmu i rasizmu.

Dlatego w sposób szczególny zapraszam na spotkanie z p. Haliną Birenbaum, którą będziemy mieli zaszczyt gościć w kwietniu w Klubie.

Piszę do Was te słowa w okresie poprzedzającym Triduum Paschalne,  wciąż jeszcze mając w pamięci rozważania rekolekcyjne o. Pawła Kozackiego OP, które były dobrym przygotowaniem do nadchodzących Świąt. Czekam z radością  na spotkanie z Wami w Kościele św. Marcina i wspólne przeżycie Wielkanocnej Liturgii.

 

Joanna Święcicka

INFORMATOR KIK do pobrania

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl