Słowo Prezesa (3/2019)

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

W pierwszym tygodniu marca, posypując głowy popiołem, wchodzimy w rzeczywistość Wielkiego Postu. W tym świętym czasie, uznając naszą słabość i otwierając się na łaskę Boga, wkraczamy na drogę wiodącą do pustego grobu i chwały Zmartwychwstania. Tegoroczny Wielki Post rozpoczynamy jednak wobec coraz liczniej ujawnianych krzywd, wyrządzonych przez ludzi Kościoła – jak powiedział Ojciec Święty Franciszek – „maluczkim”, tym,
którym Kościół ma głosić Ewangelię i których ma chronić „przed żarłocznymi wilkami”.

Zakończony niedawno w Watykanie szczyt biskupów w sprawie ochrony małoletnich kolejny raz przypomniał nam o bolesnym dramacie osób zranionych przestępstwami seksualnymi dokonanymi przez ludzi Kościoła. Jako odpowiedzialni członkowie wspólnoty Kościoła jesteśmy zobowiązani do szczególnej troski o tych, którzy w tej wspólnocie zostali skrzywdzeni.

Odpowiadając na to zobowiązanie, po kilku miesiącach pracy zespołu osób z KIK-u i “Więzi”, uruchamiamy wspólnie inicjatywę „Zranieni w Kościele”, skierowaną przede wszystkim do skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami inicjatywy na łamach tego “Informatora” oraz zapraszam wszystkich członków Klubu na spotkanie z o. Adamem Żakiem SJ, koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP, który opowie o szczegółach szczytu w Watykanie i w tym kontekście naświetli sytuację Kościoła w Polsce.

Warto także pamiętać, że pierwszy piątek Wielkiego Postu to od dwóch lat Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Kościół zachęca do uczestnictwa w specjalnych nabożeństwach odbywających się tego dnia w parafiach.

Już 7 kwietnia odbędzie się Walne Zebranie, na które zapraszam wszystkich Członków Zwyczajnych KIK. Udział w Walnym Zebraniu jest nie tylko obowiązkiem i przywilejem każdego Członka Zwyczajnego, jest przede wszystkim wyrazem odpowiedzialności za wspólne dobro, którym od 63 lat jest nasz Klub.

Jakub Kiersnowski
prezes Klubu Inteligencji Katolickiej

INFORMATOR KIK do pobrania

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl