Debata w KIK o obrazie uczuć religijnych

Kiedy:
2019-06-18 - 2019-06-18 18:00
Gdzie:
siedziba KIK
Debata w KIK o obrazie uczuć religijnych

Uwaga. Na spotkanie zapraszamy tylko członków i członkinie warszawskiego KIK-u!

Drodzy Członkowie Klubu, Szanowni Państwo!

Z pewnością nikomu w ostatnim czasie nie umknęły wydarzenia związane z kopią obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej z tęczową aureolą i „happeningiem” podczas Marszu Równości w Gdańsku, będącym „satyrą” procesji Bożego Ciała. Wydarzenia te w różny sposób i z różnych powodów poruszyły wiele osób. Ocena tych wydarzeń oraz tego, co za ich przyczyną wydarzyło się w późniejszym czasie, jest różna także w społeczności Klubowej.

Kilkoro członków Klubu, w tym niektórzy członkowie Zarządu i Członkowie Honorowi – a także piszący te słowa – podpisało się pod listem sprzeciwu wobec angażowania policji do zatrzymania Elżbiety Podleśnej, autorki „przeróbki” obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą.

Z takim podejściem nie zgodził się prof. Bohdan Cywiński, Członek Honorowy KIK, który na swoim blogu napisał własny komentarz do tych wydarzeń. Komentarz ten profesor Cywiński zakończył smutną dla nas wszystkich, a w sposób szczególny dla mnie osobiście, decyzją o rezygnacji z członkostwa honorowego w Klubie, nie rezygnując, co cieszy, z członkostwa w KIK. W późniejszych rozmowach telefonicznych omówiliśmy z Panem Profesorem jego stanowisko oraz charakter listu  otwartego, który nie jest oficjalnym  stanowiskiem  Klubu. Wspólnie uzgodniliśmy,  że spotkanie które organizujemy będzie też ważnym przyczynkiem do dalszych decyzji.

Dlatego też wydaje się właściwe abyśmy spotkali się gremialnie jako środowisko Klubu i porozmawiali wspólnie, czym są uczucia religijne, kiedy i w jaki sposób można mówić o ich obrazie. Jak i czy powinniśmy na tego rodzaju zdarzenia reagować? Jak szanować wzajemną wrażliwość w tym zakresie i czy możliwe jest, aby różnice w reakcjach na takie zjawiska zamiast nas dzielić wzmacniały ducha dialogu i wzajemnego zrozumienia we wspólnocie Klubu?

Porozmawiamy o tym na spotkaniu, które odbędzie się w siedzibie KIK-u, 18 czerwca o godzinie 18.00.

Zagajenie do naszej dyskusji wygłoszą profesor Bohdan Cywiński oraz ksiądz profesor Andrzej Draguła.

 

Jestem  przekonany,  że  dla  budowania  KIK-owskiej  wspól-

noty takie szczere i otwarte rozmowy są bardzo pomocne.

 

Serdecznie zapraszam!

Jakub Kiersnowski
prezes

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl