„Dziedziniec dialogu”

Kiedy:
2017-10-16 - 2017-10-20
Gdzie:
Warszawa
"Dziedziniec dialogu"

W dniach 16-20 października 2017 Warszawa już po raz trzeci będzie gościć „Dziedziniec Dialogu”. Jest to polska edycja znanego w całej Europie projektu „Dziedziniec Pogan”, zainaugurowanego przez papieża Benedykta XVI. „Dziedziniec Dialogu” porusza aktualne i jednocześnie najbardziej elektryzujące tematy w obszarze kultury, nauki i społeczeństwa, żywo obecne w dyskusji publicznej.

„Dziedziniec Dialogu” to projekt adresowany do ludzi kultury, nauki, liderów opinii i mediów. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni spotkania ludzi o odmiennych światopoglądach oraz reprezentujących różne idee:
społeczne i filozoficzne. To miejsce dla tych, którzy stawiają  pytania, pragną poznać poglądy drugiego człowieka po to, by wspólnie szukać prawdy o otaczającym nas świecie.

W tegorocznych debatach „Dziedzińca Dialogu” biorą udział artyści, intelektualiści, naukowcy i duchowni, m.in.: prof. Dariusz Jemielniak, prof. Kazimierz Krzysztofek, Aleksander Smolar, prof. Jacek Kopciński, prof. Paweł Susid, dr Małgorzata Ludwisiak, ks. prof. Dariusz Kowalczyk. Spotkania odbywają się w miejscach, stanowiących ważne ośrodki nauki, kultury i życia publicznego. W tym roku będziemy gościć w Centrum Nauki Kopernik, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Tematy debat głównych będą dotyczyły koncepcji człowieka 2.0 (debata: nauka), wiary w demokracji liberalnej (debata: społeczeństwo) oraz źródeł piękna w sztuce (debata: kultura). Nowością tej edycji będzie wewnętrzna debata przedstawicieli Kościoła katolickiego.

Dziedzińcowi Dialogu towarzyszyć będzie także kampania społeczna pod tytułem „Szanuję. Słucham.”. Jej celem jest próba uwrażliwienia na problem jakości dyskursu prowadzonego w przestrzeni publicznej, a hasło przewodnie zawiera w sobie gotową odpowiedź na pytanie o sposób osiągnięcia atmosfery porozumienia, nawet w sytuacji braku wypracowania wspólnego stanowiska. Spoty kampanii będą wyświetlane w centrum Warszawy, a także na monitorach w komunikacji miejskiej i w pociągach Kolei Mazowieckich.

Organizatorami „Dziedzińca Dialogu” są Archidiecezja Warszawska oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Gospodarzami wydarzenia są Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz i Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Szczegółowy program tegorocznej edycji Dziedzińca Dialogu znajduje się na stronie internetowej dziedziniecdialogu.pl.

 

dr Dominika Żukowska-Gardzińska
Koordynator merytoryczny Dziedzińca Dialogu

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl