EkoCykl – „Elektrownie jądrowe: o zagrożeniach i szansach związanych z energetyką jądrową.”

Kiedy:
2019-02-20 - 2019-02-20 18:00
Gdzie:
siedziba KIK
EkoCykl - "Elektrownie jądrowe: o zagrożeniach i szansach związanych z energetyką jądrową.”

Jak tak naprawdę działają elektrownie jądrowe? Czy są rzeczywiście zagrożeniem dla środowiska? Jak wpływają na krajobraz? Jaka jest sytuacja w Polsce z nimi związana? Czy powinniśmy się bać ich awarii? Na te i inne pytania odpowie nam Łukasz Koszuk – współzałożyciel i prezes Fundacji FORUM ATOMOWE. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, specjalność fizyka jądrowa; specjalista w Zakładzie Energetyki Jądrowej w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, w Zespole Analiz Neutronowych Rdzenia.

Drum Bun startuje z nowym, wyjątkowym cyklem spotkań, na który zapraszamy wszystkich Członków i Przyjaciół z Klubu i spoza niego w każdym wieku.

Tematem cyklu będzie szeroko pojęta ekologia, a w szczególności zmiany klimatu. Wydaje nam się, że są to zagadnienia po pierwsze niezwykle ważne, po drugie, obrosłe nieporozumieniami, a przez to budzące kontrowersje, po trzecie, coraz bardziej obecne w polskiej debacie publicznej.
Celem naszego cyklu będzie więc możliwie rzetelne uporządkowanie wiedzy i wyjaśnienie rozmaitych wątpliwości oraz próba poszukania rozwiązań możliwych przez nas do wprowadzenia.

Cykl planujemy według metody, z której korzystamy przy międzynarodowych projektach prowadzonych w ramach organizacji JECI-MIEC, której jesteśmy członkiem tj. SEE-JUDGE-ACT. Oznacza ona jak najlepsze poznanie danego tematu, pogłębioną refleksję nad nim i podjęcie adekwatnych działań.

Ekocykl chcielibyśmy zacząć od różnorodnych spotkań z ekspertami, które będą odbywały się co miesiąc, pierwsze odbędzie się w lutym.
Oto wstępna lista tematów, które chcielibyśmy poruszyć (tytuły poszczególnych spotkań
są robocze i mogą się zmienić):


▪ Luty: „Elektrownie jądrowe” – o zagrożeniach i szansach związanych z energetyką jądrową;
▪ Marzec: „Co się dzieje w naszym domu?” – o zmianach klimatycznych – przyczynach, przebiegu, konsekwencjach obecnych i możliwych w przyszłości, perspektywach;
▪ Początek kwietnia: „W królestwie Monszatana. Wokół książki Marcina Rotkiewicza” – o organizmach modyfikowanych genetycznie i związanych z nim kontrowersjach;
▪ Koniec kwietnia: „Turysta w świecie globalnym” – o tym jak turyści wpływają na świat, środowisko, gospodarkę, kulturę i społeczeństwo.

Namysł nad tymi zagadnieniami będziemy prowadzić stopniowo w trakcie trwania cyklu spotkań, tak abyśmy przystępując do dyskusji dysponowali już jakąś wiedzą. Dlatego więcej informacji spotkaniach dyskusyjnych będziemy podawać dopiero za jakiś czas.

Szczegółowe informacje dotyczące kolejnych spotkań już wkrótce!

*Autorką loga cyklu jest Małgosia Cichocka

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl