Kobiety, które zbudowały Kościół. Spotkanie z Zuzanną Radzik.

Kiedy:
2018-10-11 - 2018-10-11 19:00
Gdzie:
siedziba KIK
Kobiety, które zbudowały Kościół. Spotkanie z Zuzanną Radzik.

“W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory. Kiedy zmuszano je do porzucenia wiary, odważnie przyjmowały śmierć na rzymskich arenach.” (WAM) 

Dzisiaj jednak mało kto o nich pamięta. Dzieje Kościoła traktuje się bardzo często jak historię mężczyzn. Niesłusznie.

“Nigdy w niedzielnych czytaniach nie usłyszymy zakończenia Listu do Rzymian, kiedy święty Paweł pozdrawia dziesięć kobiet, między innymi diakona (sic! tekst grecki stosuje formę męską!) Febe, apostołkę Junię i liderki młodego Kościoła Lidię i Pryskę. Przepadają niezauważone te miejsca, gdzie czytamy, że włóczyły się z uczniami, utrzymywały w swoich domach wspólnoty kościelne, nauczały… Koniec świata! Tylko czy chrześcijaństwo nie miało być końcem świata takiego, jaki dotąd istniał? “(ZR)

ZUZANNA RADZIK, teolożka, publicystka „Tygodnika Powszechnego”, członkini zarządu Forum Dialogu, w swoich publikacjach i książkach przywraca głos kobietom w Kościele. Była wielokrotnym gościem Klubów „Tygodnika Powszechnego”, zarówno w tematyce dotyczacej dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, jak i i pozycji kobiet we współczesnym Kościele. Tym razem sięgniemy do historii pierwszych wieków chrześcijaństwa. 
„EMANCYPANTKI. Kobiety, które zbudowały Kościół” (Wydawnictwo WAM), to po „Kościele Kobiet” druga pozycja pokazująca znaczenie i miejsce kobiet w historii Kościoła. Stawia odważne pytania, wysuwa dobrze umotywowane tezy, obala stereotypy i ukazuje przemilczenia, przybliża postacie i wzorce kobiecego zaangażowania.

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie zaprasza na na wyjątkową rozmowę, w której oprócz autorki udział weźmie 
ALEKSANDRA KLICH, dziennikarka, redaktorka naczelna Magazynu Świątecznego i zastępczyni redaktora naczelnego GW, autorka wielu książek, kobieta z równie silną osobowością i zaangażowaniem w sprawy społeczne i obyczajowe.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 11 października, godz. 19:00 w siedzibie KIK ,Freta 20/24A
Książki będą do kupienia na miejscu, za gotówkę, po promocyjnej cenie .

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl