Sztuka ikonopisania – tradycja i współczesność

Kiedy:
2016-06-01 - 2016-06-01 18:00 - 19:30
Gdzie:
Freta 20/24A
Sztuka ikonopisania – tradycja i współczesność

Zapraszamy Państwa także na wykład Tomasza Awdziejczyka „Sztuka ikonopisania – tradycja i współczesność”, który odbędzie się 1 czerwca w ramach cyklu „Drewniana architektura sakralna”.

Tomasz Awdziejczyk studia plastyczne odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu min. u prof. Stanisława Borysowskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie min. w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego. Dyplom w pracowni prof. Janusza Przybylskiego uzyskał w 1988 roku. Dzieła Tomasza Awdziejczyka znajdują się w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie oraz w kolekcjach prywatnych i publicznych w kraju oraz w USA, Kanadzie, Francji, Niemczech, Japonii, Słowenii, Szwecji, Australii i Nowej Zelandii. Współorganizował liczne plenery malarskie w całej Polsce i pełnił w nich funkcję kuratora artystycznego. Pełnił funkcję członka Zarządu Fundacji im. Ks. Niedzielaka oraz Rady Artystycznej OW ZPAP (Związek Polskich Artystów Plastyków).

Wykładowi Tomasza Awdziejczyka będzie towarzyszyć w dniu 1 czerwca ekspozycja 38 Ikon i obrazów sakralnych z Ukrainy w siedzibie Klubu. Dzieła pochodzą z kolekcji Konsulatu RP w Łucku na Wołyniu oraz Wołyńskiego Oddziału Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Prace powstały podczas Polsko – Ukraińskich Plenerów Ikonopisania i Sztuki Sakralnej w Centrum Integracji w Zamłyniu na Wołyniu (Caritas Diecezji Łuckiej). Spotkaniom patronowała Katedra Sztuki Sakralnej z Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Projekt wspierała polska Fundacja Kultura Jedwabnego Szlaku. Patronatem duchowym objęli ks. bp. Witalij Komarowski – ordynariusz diecezji łuckiej i ks. bp. Jozefat Howera wołyński egzarcha Kościoła Greckokatolickiego.

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl