Aleksandra Brochocka wyróżniona przez Fundację Polcul

10 czerwca 2024 tekst: nataliarozbicka

Fot, za FB J. Moraczewska Gwiazdowska

Aleksandra Brochocka została wyróżniona przez australijską Fundację Polcul, która przyznała 11 nagród osobom zaangażowanym w ruch kultury i budowę społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz współpracę z jej sąsiadami. Aleksandra została doceniona za wieloletni wolontariat i zaangażowanie w Sekcję Rodzin przy Klubie Inteligencji Katolickiej (KIK) w Warszawie. Jej praca to ogromny wkład w budowanie silnego, wielopokoleniowego środowiska opartego na chrześcijańskich wartościach. 

Pełna lista wyróżnionych jest TUTAJ 

Dziękujemy i gratulujemy!

Aleksandra Brochocka poświęciła 40 lat swojego życia na wolontariackie zaangażowanie w Sekcji Rodzin. Kuba Kiersnowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, podkreślił przy okazji wręczenia wyróżnienia, że dzięki jej pracy możliwe były m.in. 20-letnia współpraca z ostatnią szkołą na Białorusi nauczającą w języku polskim oraz zaangażowanie KIK na granicy polsko-białoruskiej od 2,5 roku. Kiersnowski podkreślił: „To jedynie dwa przykłady, które ukazują ogrom pracy Aleksandry i jej wpływ na działalność Klubu.”

Każda inicjatywa KIK-u zrealizowana na przestrzeni ostatnich 35 lat była możliwa dzięki społeczności ukształtowanej poprzez Sekcję Rodzin KIK, która dzięki sztafecie pokoleń wciąż może w inspirujący sposób zmieniać świat – dodawał

Historia i działalność w KIK-u

Początki zaangażowania

Aleksandra Brochocka dołączyła do Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK) w ósmej klasie szkoły podstawowej. Początkowo uczestniczyła w wycieczkach i jednym obozie. Jako licealistka dostała pierwsze zadanie klubowe – odwiedzanie starszej pani Heleny, z którą spędzała czas, pijąc herbatę i rozmawiając. Praca wychowawcza pojawiła się nieco później. Na drugim roku studiów Aleksandra podjęła się prowadzenia grupy dziecięcej. Od lutego 1983 roku pracowała jako wychowawczyni, organizując wycieczki i obozy. Do 1990 roku była kadrą na 12 obozach. Następnie została koordynatorem grup młodszych, pomagając wychowawcom i czuwając nad pracą grup. Organizowała konkursy, zloty i szkolenia dla wychowawców, a od 1985 do 2000 roku prowadziła kursy dla wychowawców i pomocników. Aleksandra była również członkiem zarządu Sekcji Rodzin do końca 2023 roku, pełniąc różne funkcje, w tym przez ostatnie 9 lat jako przewodnicząca.

Zasługi i wpływ na społeczność

Każdego roku Sekcja Rodzin KIK współpracuje z setkami wychowawców-wolontariuszy, koordynatorów, rodzin i grup dzieci oraz młodzieży. Organizuje liczne obozy letnie i zimowe, wyjazdy rekolekcyjne oraz spotkania ogólne. Aleksandra Brochocka z niezwykłą uwagą przygotowywała wychowawców do dzielenia się wiarą, dbając o odpowiednią oprawę Mszy, rekolekcji i dni skupienia, oraz angażowanie rodziców we wspieranie dzieci w budowaniu relacji z Bogiem. Jej zaangażowanie wolontariackie przybierało często wymiar pełnego etatu, mając ogromny wpływ na funkcjonowanie i sukcesy Sekcji Rodzin KIK.

Dziękujemy!

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl