Apel do Prezydenta Andrzeja Dudy ws. wysłuchania publicznego ustaw o SN i KRS

18 grudnia 2017 tekst: Michal Buczek

Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie jako jedna z 27 organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich zaapelował dziś do Pana Prezydenta Andrzej Dudy o zorganizowanie Wysłuchania Publicznego w sprawie ustaw o SN i KRS przed podjęciem przez niego decyzji w ich sprawie.

 

Warszawa, 18 grudnia 2017 r.

 

Szanowny Pan
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Prezydencie,

W nawiązaniu do apelu licznych organizacji pozarządowych, inicjatyw obywatelskich oraz z szacunku do setek tysięcy Obywatelek i Obywateli w całej Polsce, od miesięcy wyrażających swoją troskę o fundamenty ustroju Rzeczypospolitej i zachowanie trójpodziału władzy, zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o niezwłoczne zorganizowanie, pod Pana auspicjami i z Pana udziałem, w Pałacu Prezydenckimi, Wysłuchania Publicznego w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Deklarujemy nasze wsparcie przy jego organizacji w oparciu o zasady opisane w regulaminie na stronie www.wysluchanieobywatelskie.pl.

W swoim wystąpieniu z dnia 24 lipca 2017 roku powiedział Pan: „Te ustawy muszą zostać naprawione tak, aby były do przyjęcia dla wszystkich, także dla tych, którzy nie będą z nich zachwyceni. Nie ma takich ustaw, z których wszyscy będą zachwyceni. Ale ustawy nie mogą wzbudzać aż takich kontrowersji”. Zwracamy uwagę w tym kontekście, że Biuro Legislacyjne Sejmu i Senatu oraz sami politycy rządzącej większości wskazywali na niekonstytucyjność przepisów ustaw w wersji przyjętej przez Parlament, które otrzymał Pan do podpisu.

Jesteśmy przekonani, że chcąc budować zaufanie społeczeństwa do instytucji państwa, w tym do Urzędu Prezydenta, konieczne jest oddanie głosu i wysłuchanie Obywateli, którym tak jak Panu zależy na dobru wspólnym jakim jest Rzeczpospolita, zgodnie z art. 1 Konstytucji RP.

Jeżeli uzna Pan formułę Wysłuchania Publicznego za niemożliwą do przeprowadzenia, to prosimy o wskazanie terminu kiedy, przed podjęciem decyzji w sprawie powyższych ustaw spotka się Pan z sygnatariuszami niniejszego listu.

Z nadzieją na wspólną dyskusję,

Akcja Demokracja, Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja im. Bronisława Geremka, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Liberté!, Greenpeace Polska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Spraw Publicznych, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Klub Jagielloński, Kluby Tygodnika Powszechnego, Komitet Obrony Demokracji, Łańcuch Światła Poznań, Obywatele RP, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Projekt:Polska, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Stowarzyszenie Amnesty International, Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA, Stowarzyszenie Sędziów Themis, Towarzystwo Prawnicze w Lublinie, Warszawski Strajk Kobiet, Wolne Sądy, Zielony Instytut.

Tekst w formacie PDF.

 

 

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl