Budujemy Ukrainę Razem – wsparcie mieszkaniowe dla osób wewnętrznie przesiedlonych.

08 lutego 2023 tekst: Michal Buczek

Projekt „Budujemy Ukrainę Razem – wsparcie mieszkaniowe dla osób wewnętrznie przesiedlonych” to odpowiedź na problem zapewnienia schronienia dla osób wewnętrznie przesiedlonych w Ukrainie, które po 24 lutego 2022 r. ze względu na toczące się działania wojenne były zmuszone opuścić swoje stałe miejsce zamieszkania i przenieść się do spokojniejszych regionów, głównie w zachodniej części kraju.

Klub Inteligencji Katolickiej w partnerstwie z ukraińską organizacją Budujemo Ukrainu Razom (BUR) i dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP wyremontował, wyposażył i przekazał lokale mieszkalne w Drohobyczu i Kołomyi osobom poszkodowanym w wyniku działań wojennych.

Nasze działania zorganizowane były w formie obozów wolontariackich, w ramach których młodzież z całej Ukrainy, pod opieką fachowców, prowadziła prace remontowo-wykończeniowe. Wsparcie materialne zapewniliśmy przez transporty humanitarne z Polski z materiałami budowlanymi, wyposażeniem wnętrz i meblami do powstających ośrodków.

W prace zaangażowały się również osoby wewnętrznie przesiedlone (bezpośredni beneficjenci) oraz wolontariusze z Drohobycza i Kołomyi.

Projekt realizowaliśmy w czasie zmasowanych rosyjskich ataków rakietowych, niszczących infrastrukturę krytyczną Ukrainy, co znacznie utrudniało realizację działań. Brak energii elektrycznej i ogrzewania w remontowanych obiektach, przerwy w dostępie do Internetu i sieci telefonicznych, wpływały na zmiany w harmonogramie, konieczność zakupu dodatkowego sprzętu, a od realizatorów i 335 młodych ludzi uczestniczących w projekcie wymagały ogromnych poświęceń, by mimo wszystko ludzie otrzymali dach nad głową. Dzięki realizacji projektu przygotowane lokale otrzymało 83 ukraińskich uchodźców wewnętrznych.

Na zakończenie obozu w Drohobyczu, w nagrodę za wspólny wysiłek, odbył się koncert zespołu muzycznego NAZVA. W oświetlonej świecami sali zgromadzili się uchodźcy wewnętrzni, wolontariusze i przedstawiciele KIK. Organizatorzy z BUR uruchomili za oknem generator, dzięki czemu zagrały instrumenty muzyczne.
Wspólna zabawa podczas koncertu była znakiem wdzięczności i  pragnienia życia w bezpiecznej Ukrainie.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wszystkie fotografie: Будуємо Україну Разом – БУР.

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl