Danuta i Zbigniew Baszkowscy z nagrodą Polskiej Rady Ekumenicznej

06 lipca 2021 tekst: Michal Buczek

Danuta i Zbigniew Baszkowscy zostali uhonorowani przez Polską Radę Ekumeniczną za szczególne zasługi dla ruchu ekumenicznego. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 5 lipca w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej. Statuetkę wręczył prezes PRE biskup Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Danuta Baszkowska jest członkinią zwyczajną KIK, laureatką nagrody „Pontifici-Budowniczemu Mostów” w 2010 roku, założycielką i prezeską Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”, które organizuje w Warszawie comiesięczne Modlitewne Spotkania Ekumeniczne, w których uczestniczą przedstawiciele kilkunastu Kościołów chrześcijańskich w Polsce. Danuta Baszkowska jest także od lat zaangażowana w organizację odnowionych Zjazdów Gnieźnieńskich, w których przewodniczy komisji ekumenicznej, troszcząc się o jednoczący chrześcijan charakter Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Danuta i Zbigniew Baszkowscy z nagrodą Polskiej Rady Ekumenicznej

W laudacji odczytanej przez sekretarza Polskiej Rady Ekumenicznej biskupa Andrzeja Malickiego z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego czytamy:

Kiedy 23 stycznia 2000 roku została podpisana ekumeniczna deklaracja o wzajemnym uznaniu ważności chrztu przez sześć Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, odczuwając radość i wdzięczność wobec Dobrego Ojca w Niebie, zaczęła tworzyć comiesięczne nabożeństwa ekumeniczne, w których uczestniczy 13 chrześcijańskich Kościołów, i nie tylko tych z Polskiej Rady Ekumenicznej, oraz Kościół rzymskokatolicki. Są to wyjątkowe wydarzenia, podczas których można doświadczyć jedności Stołu i Słowa przez wspólne czytanie Biblii i dzielenie się refleksjami przedstawicieli tradycji rzymskiej, prawosławnej i ewangelickiej. Wyrazem modlitwy i tęsknoty, aby wspólnie zasiąść do Stołu Eucharystii jest wspólne dzielenie się świeżym chlebem i wypowiadanie słów życzeń „Chleba i Miłości”, aby doświadczać, że jedność chrześcijan jest na wyciągnięcie ręki.
Danuta Baszkowska swoim życiem wskazuje, że miłość i jedność mogą być w każdym człowieku i wśród nas.

„Kochani, dożyliśmy wspólnego chrztu, da Bóg, że dożyjemy wspólnej Eucharystii” – powiedziała w trakcie uroczystości Danuta Baszkowska.

Nagroda Polskiej Rady Ekumenicznej została ustanowiona w 2020 roku i jest przyznawana „szczególnie zasłużonym dla ruchu ekumenicznego w Polsce i na świecie”. W pierwszej edycji nagrody Polska Rada Ekumeniczna, oprócz państwa Baszkowskich, postanowiła uhonorować także innych zasłużonych dla ruchu ekumenicznego: Pelagię i bp. M. Włodzimierza Jaworskich z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, abp. Alfonsa Nossola z Kościoła rzymskokatolickiego, metropolitę Sawę z Kościoła prawosławnego, bp. Zdzisława Trandę z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina.

Pełny tekst laudacji można znaleźć na stronach Polskiej Rady Ekumenicznej.

 

za: ekumenia.pl; ekai.pl
fotografia: ekumenia.pl

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl