Drugi turnus wypoczynkowo-terapeutyczny dla sierot i wdów z Ukrainy.

04 maja 2023 tekst: Michal Buczek

Jak wiecie z poprzednich komunikatów Klub realizuje trzyczęściowy projekt terapeutyczno-wypoczynkowy dla wdów i sierot po poległych żołnierzach ukraińskich. 27 kwietnia zakończył się drugi turnus wytchnieniowo-wypoczynkowy realizowany w jednej z podhalańskich miejscowości. Tym razem gościliśmy 15 matek i 64 dzieci. Mamy wrażenie, że ze wszystkich turnusów, które organizowaliśmy do tej pory, tym razem mieliśmy do czynienia naprawdę z najtrudniejszymi przypadkami. Większość dzieci pochodziła z terenów objętych bezpośrednimi walkami, a część z nich doświadczyła osobiście bestialstwa najeźdźców.

Jak zwykle staraliśmy się zapewnić uczestnikom, poza spokojem i bezpieczeństwem, których chyba najbardziej potrzebowali, trochę rozrywek turystycznych i sportowych. Była wycieczka do Krakowa, był spływ Dunajcem, były zabawy w parku linowym, w ośrodku jeździeckim, w Termach Chochołowskich i warsztaty w Muzeum Oscypka, gdzie każdy mógł nauczyć się jak się robi ten góralski serek.

My, jako koordynatorzy, byliśmy bardzo wzruszeni, kiedy nasi goście zaprosili nas do wspólnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego, które w tym roku odbywało się tydzień po naszych Świętach. Po raz drugi mogliśmy uczestniczyć w uroczystym święceniu pokarmów, a w niedzielny poranek wspólnie spożyć paschalne śniadanie. W południe cała grupa w pięknie wyszywanych strojach udała się na Mszę świętą do miejscowego kościoła.

Projekt realizowany jest we współpracy z pracownikami Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie oraz lwowską Fundacją „Szansa na nowe życie”. Finansowanie tej części projektu zapewnia Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego im. J.K Steczkowskiego.

5 maja rozpocznie się trzecia, najważniejsza część projektu, czyli czterotygodniowy, już ściśle terapeutyczny turnus dla grupy około 40 dzieci. Do uczestnictwa w tym turnusie zaprosiliśmy dzieci, które według opinii psychologów doznały najcięższych szkód wynikających z traumatycznych przeżyć związanych z wojną.

Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji powodzenia tego projektu.

Marek Kielanowski
koordynator projektu

 

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl