Dwusetny dyżur inicjatywy „Zranieni w Kościele”

01 listopada 2022 tekst: Michal Buczek

Wieczorem 1 listopada odbędzie się 200. dyżur Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Telefon wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w Kościele jest czynny w każdy wtorek w godzinach 19.00–22.00. Do tej pory psychoterapeutki i psychoterapeuci dyżurujący pod numerem 800 280 900 odebrali 480 telefonów.

W każdy wtorek od godziny 19.00 do 22.00, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują̨ psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów. Dodatkowo funkcjonuje numer asystencki –przeznaczony dla osób, które po rozmowie telefonicznej z terapeutami podejmują̨ bliższy kontakt z Inicjatywą, szukając konkretnej formy wsparcia.

„Dzwonią do nas zarówno osoby, które mówią o swoim doświadczeniu po raz pierwszy, jak i takie, które już zgłosiły swoją sprawę do władz kościelnych. Bywa, że czują się zagubione w procedurach – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. – Ostatnio częściej niż dotychczas jesteśmy proszeni o towarzyszenie w spotkaniach z delegatami ds. ochrony dzieci i młodzieży”.

Dodatkowo w ramach Inicjatywy „Zranieni w Kościele” działa grupa wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną przez ludzi Kościoła, uruchomiona we wrześniu 2020 r. w ramach we współpracy z Fundacją Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Udział w comiesięcznych spotkaniach grupy jest bezpłatny. Funkcjonowanie grupy wsparcia jest finansowane z grantu przyznanego przez Fundację Świętego Józefa KEP.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą ̨seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

Więcej informacji na stronie: zranieni.info.

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl