„Ekolodzy będą zbawieni” – nowy numer Magazynu „Kontakt”

12 września 2018 tekst: Michal Buczek

Zachęcamy do lektury najnowszego numeru kwartalnika Magazyn Kontakt, zatytułowanego „Ekolodzy będą zbawieni”.  Nie da się w pełni praktykować miłości Boga i bliźniego, jeśli nie potraktuje się poważnie zagrożeń ekologicznych. I na odwrót: nie ma sensu ekologia, która oddziela problemy środowiska od innych bolączek współczesnego świata. Jak podkreśla papież Franciszek, ten sam system i ta sama chciwość prowadzą do wyniszczającej eksploatacji natury oraz do wykorzystywania i niesprawiedliwego traktowania licznych grup społecznych w wielu miejscach globu.

Zapraszamy na stronę http://sklep.magazynkontakt.pl/, gdzie można nabyć zarówno pojedyncze egzemplarze Kontaktu, jak również zamówić prenumeratę. Magazyn jest także dostępny w siedzibie KIK-u.

Redakcja Magazynu Kontakt wzięła warsztat zawarty w encyklice „Laudato si’”, a skierowany do katolików i katoliczek oraz do wszystkich ludzi dobrej woli, apel o ratowanie naszej planety poprzez porzucenie dotychczasowego sposobu życia i gospodarowania zasobami. W najnowszym numerze pytają, co to znaczy dla nas teraz i tutaj, w Polsce – kraju niedoświadczającym najbardziej dotkliwych konsekwencji zmian klimatu, ale nienależącym także do klubu państw najbogatszych, w których być może łatwiej jest głosić tak zwane „wartości postmaterialistyczne”.

Pragnienie zmiany można obudzić w Polkach i Polakach należących do różnych klas społecznych. Ogólnopolska debata dotycząca problemu smogu pokazała, że potrzebę działań systemowych – idących dalej niż wymiana żarówek na ledowe czy kupowanie eko żywności – zaczyna dostrzegać wielkomiejska klasa średnia. Walka o czyste środowisko nie jest i nie powinna być jednak domeną wyłącznie „sytych i zadowolonych”, których stać na bycie „eko”. Sojusznikami w tej walce mogą być również społeczności płacące wysoką cenę za życie i pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach, na przykład śląscy górnicy i ich rodziny. Wierzymy, że grupy uważane dziś za „hamulcowe” zielonych przemian, mogą stać się siłą napędową walki o sprawiedliwość ekologiczną. Niezbędna do tego jest jednak wiarygodna obietnica, że zmiany nie będą realizowane ponad ich głowami, a także że zostaną one oparte na fundamencie społecznej solidarności.

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl