Inicjatywa „Zranieni w Kościele” bez pieniędzy na działalność w 2022 r.

30 listopada 2021 tekst: Michal Buczek

Warszawa, 30 listopada 2021 r.

 

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” bez pieniędzy na działalność w 2022 r.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele”, wspierająca osoby dotknięte przemocą w Kościele, funkcjonuje od marca 2019 roku dzięki dobrowolnym darowiznom. Pieniądze, którymi ZwK dysponuje w tej chwili (łącznie z przewidywanymi wpłatami od stałych darczyńców), wystarczą na prowadzenie działalności w obecnej formie jedynie do końca tego roku. I choć Inicjatywa będzie istniała tak długo, jak długo będzie to potrzebne z uwagi na dobro osób skrzywdzonych, to jednak zakres i forma jej działań zależne są od osób wspierających, dzięki którym możliwe będzie sfinansowanie i profesjonalizacja poszczególnych części Inicjatywy. Dotychczas podczas ponad 150 dyżurów telefonu wsparcia psychoterapeuci i psychoterapeutki odebrali 418 telefonów od osób dotkniętych przemocą, głównie seksualną, ale także psychiczną i ekonomiczną, w Kościele.

Od czerwca tego roku Inicjatywę „ZwK” wspierają patroni, czyli osoby deklarujące stałe, comiesięczne wpłaty, za pośrednictwem serwisu Patronite.pl. W tym momencie jest to 39 osób wpłacających 1390 zł miesięcznie. Dodatkowo pieniądze na działalność ZwK wpływają również bezpośrednio na konto Inicjatywy. W czerwcu i lipcu było to odpowiednio 2990 zł i 2785 zł, w kolejnych miesiącach nastąpił istotny wzrost tego rodzaju wsparcia – na konto wpłynęło odpowiednio: 4115 zł, 4755 zł i 4125 zł.

„Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na prośbę o dołączenie do grona Patronów ZwK oraz finansowe wsparcie Inicjatywy bezpośrednio na nasze konto. Z naszych doświadczeń wynika, że na zapewnienie stabilnej, podstawowej działalności potrzebujemy 9000 zł miesięcznie. Dziś mamy 15% tej kwoty, a więc wciąż jesteśmy daleko od sumy, która pokrywałaby koszty działalności w 2022 r. Na pewno nie ograniczymy podstawowej działalności, ale w tej sytuacji nie wykluczamy, że będziemy musieli sięgnąć po inne sposoby finansowania” – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

Praca Inicjatywy „Zranieni w Kościele” opiera się głównie na aktywności społecznej – większość zespołu pracuje pro bono. Z pieniędzy otrzymywanych od darczyńców opłacana jest podstawowa działalność: organizacja cotygodniowych dyżurów telefonu wsparcia, praca psychoterapeutek i psychoterapeutów podczas dyżurów, wynagrodzenie koordynatorki Inicjatywy, wynagrodzenie asystentki osób skrzywdzonych oraz działania promocyjne, dzięki którym możliwe jest dotarcie z informacją o istnieniu telefonu wsparcia do większej liczby osób. Dotychczas w realizacji trzech dodatkowych projektów (grupa wsparcia, druk plakatów informujących o Inicjatywie, interwencja kryzysowa po ogłoszeniu raportu komisji dominikańskiej) ZwK skorzystało z grantów Fundacji Świętego Józefa KEP.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą ̨seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

 

Wsparcie finansowe Inicjatywy „Zranieni w Kościele”:

 Stałe wpłaty poprzez serwis Patronite.pl:  patronite.pl/zwk

Wpłaty na konto bankowe Inicjatywy, nr konta: 15 1560 0013 2000 1706 4454 5708,
tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – Zranieni w Kościele

 

Kontakt dla mediów:

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy ([email protected]) lub telefoniczny (500 236 269) z rzeczniczką prasową Inicjatywy, Katarzyną Sroczyńską.

Warszawa, 30.11.2021 r.

 

Inicjatywa „Zranieni w Kościele”

telefon wsparcia:

800 280 900 (w każdy wtorek, 19.00–22.00)

Kontakt:

[email protected]

Strona internetowa:

www.zranieni.info

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl