Nowa forma wsparcia Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

22 czerwca 2021 tekst: Michal Buczek

Warszawa, 22 czerwca 2021 r.

 

INICJATYWA „ZRANIENI W KOŚCIELE” ZAPRASZA DO NOWEJ FORMY WSPARCIA FINANSOWEGO

Po ponad dwóch latach działalności Inicjatywa „Zranieni w Kościele” nadal funkcjonuje dzięki funduszom, które otrzymuje dobrowolnie od darczyńców, a praca jej 9-osobowego Zespołu Koordynującego wciąż opiera się przede wszystkim na aktywności społecznej. „Z założenia nie ubiegamy się o dotacje na podstawową działalność. To kwestia przejrzystości i tożsamości – jesteśmy niezależną organizacją świeckich katolików, nie chcemy więc uzależniać się od nikogo finansowo” – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka prasowa Inicjatywy.

Mając na uwadze potrzebę rozwoju i profesjonalizacji działań na rzecz osób skrzywdzonych, a także zapewnienie przedsięwzięciu większej stabilności, Inicjatywa postanowiła uruchomić nową formę społecznego wsparcia finansowego dla jej działań. 22 czerwca 2021 r. ruszył profil „Zranionych w Kościele” na portalu Patronite.pl (patronite.pl/zwk).

„Mamy świadomość, że aby utrzymać ciągłość i stabilną działalność Inicjatywy, nie możemy liczyć tylko na spontaniczne darowizny. Do tej pory trudno było nam oszacować sumę, jaką otrzymamy od darczyńców w danym miesiącu. Tymczasem formuła zbiórki na portalu Patronite.pl pozwala przewidzieć wysokość miesięcznego wsparcia finansowego” – mówi Katarzyna Sroczyńska. „Szacujemy, że podstawowa stabilna działalność Inicjatywy będzie zapewniona, gdy wsparcie od patronów wyniesie 9000 zł miesięcznie” – dodaje.

Dzięki miesięcznemu wsparciu w tej wysokości Patroni Inicjatywy zapewnią opłacenie organizacji cotygodniowych dyżurów telefonu wsparcia, pracę psychoterapeutek i psychoterapeutów podczas dyżurów, wynagrodzenie koordynatorki całej Inicjatywy, asystentki osób skrzywdzonych oraz działania, dzięki którym informacja o istnieniu telefonu wsparcia dotrze do większej liczby osób. Zostanie w ten sposób zapewniona podstawa funkcjonowania Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

„Inicjatywa »Zranieni w Kościele« będzie istniała tak długo, jak długo będzie to potrzebne z uwagi na dobro osób skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele, ale zakres i forma naszych działań zależne są od osób wspierających, dzięki którym możliwe będzie sfinansowanie i profesjonalizacja poszczególnych części Inicjatywy” – mówi Sroczyńska.

Po uruchomieniu telefonu wsparcia „Zranieni w Kościele” w marcu 2019 r. działalność Inicjatywy spotkała się z dużym oddźwiękiem wśród darczyńców.

W maju 2019 r. Inicjatywa założyła zbiórkę na portalu Zrzutka pl.  W ciągu dwóch lat zebrano w ten sposób 44 800 zł, na które złożyło się 326 wpłat.  Ponadto w tym czasie na konto „Zranionych w Kościele” wpłynęły darowizny – niektóre cykliczne, inne jednorazowe – o łącznej wysokości 205 000 zł. Wsparcie to pozwoliło sfinansować funkcjonowanie Inicjatywy aż do dziś. Dzięki niemu w kolejnych miesiącach i latach zaczęto opłacać niektóre zadania (m.in. pracę psychoterapeutów dyżurujących przy telefonie wsparcia, asystentki osób zranionych i koordynatorki Inicjatywy, a także kampanię informacyjną na Facebooku). Zbiórkę na portalu Zrzutka.pl zakończono 16 maja 2021 r. Inicjatywa wykorzystała również granty z Fundacji Świętego Józefa do sfinansowania dwóch dodatkowych działań: wydrukowania plakatów informujących o telefonie wsparcia, rozesłanych do wszystkich parafii w Polsce, i funkcjonowania grupy wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą ̨seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

Co tydzień, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych, dając im pierwsze wsparcie oraz udzielając informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów.

 

Kontakt dla mediów z Inicjatywą „Zranieni w Kościele”:
[email protected], tel. 500 236 269

 

Materiały prasowe i informacje finansowe dostępne pod adresem
https://zranieni.info/#materialy

 

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl