Katarzyna Sroczyńska rzeczniczką prasową Inicjatywy „Zranieni w Kościele”

14 kwietnia 2021 tekst: Michal Buczek

Od kwietnia 2021 r. rzeczniczką prasową Inicjatywy „Zranieni w Kościele” została Katarzyna Sroczyńska. Pełniący wcześniej funkcję rzecznika Zbigniew Nosowski zrezygnował ze względu na nadmiar obowiązków.

Katarzyna Sroczyńska jest dziennikarką. W latach 2016–2020 pracowała w redakcji kwartalnika „Przekrój”, redagując dział „Zdrowe Życie”, w latach 2019–2020 była zastępczynią redaktor naczelnej pisma. Do Inicjatywy „Zranieni w Kościele” dołączyła latem 2019 r. Pełniła funkcję asystentki osób zranionych, tzn. bezpośrednio współpracowała z tymi osobami, które po rozmowie telefonicznej z terapeutami podejmują bliższy kontakt z Inicjatywą, szukając konkretnej formy wsparcia.

–  Po pierwsze, słuchać, po drugie – być głosem tych, którzy doświadczyli przemocy – tak rozumiem swoje zaangażowanie w Inicjatywie „Zranieni w Kościele”. Teraz będę miała okazję częściej zajmować się tym drugim – mówi Sroczyńska. – Przejmuję funkcję rzecznika Inicjatywy od Zbigniewa Nosowskiego, który jest dla mnie zawodowym autorytetem. Cieszę się, że mogę liczyć na jego wsparcie.

Zbigniew Nosowski wyjaśnia, że nie wycofuje się z aktywności na rzecz osób pokrzywdzonych i pozostaje członkiem Zespołu Koordynującego Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Zrezygnował jedynie z funkcji rzecznika – ze względu na zbyt dużą liczbę innych działań, w które jest obecnie zaangażowany. Redaktor naczelny kwartalnika „Więź” mówi: – Mam też zamiar nadal na różne sposoby być – w szerokim sensie – rzecznikiem osób dotkniętych przemocą seksualną we wspólnocie Kościoła. Chciałem jednak w czytelny sposób odróżnić moje działania osobiste i redakcyjne od występowania w imieniu naszego wspólnego przedsięwzięcia. Cieszę się bardzo, że naszą rzeczniczką będzie teraz osoba z tak szeroką wiedzą i doświadczeniem w zakresie bezpośredniego wsparcia osób zranionych, tak empatyczna i potrafiąca wsłuchiwać się w innych, jak Katarzyna Sroczyńska.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą̨ seksualną̨ w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą̨ ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła oraz czujący odpowiedzialność za całą wspólnotę̨ wiary. Działają autonomicznie, lecz w porozumieniu z władzami kościelnymi, niosąc fachową pomoc osobom skrzywdzonym.

Co tydzień́, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują̨ psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów.

Kontakt dla mediów z Inicjatywą „Zranieni w Kościele”: [email protected], tel. 500 236 269.

Materiały prasowe dostępne pod adresem https://zranieni.info/#materialy

Warszawa, 13.04.2021 r.

Komunikat w PDF

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl