KIK Laureatem Nagrody imienia księdza Józefa Tischnera!

18 października 2022 tekst: Michal Buczek

Klub Inteligencji Katolickiej, Grupa Granica oraz Zbigniew Nosowski laureatami tegorocznej Nagrody imienia ks. Józefa Tischnera!

Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny Więzi, publicysta i członek honorowy naszego KIK-u, został nagrodzony w kategorii pisarstwo. My, wraz z Grupą Granica, otrzymaliśmy Nagrodę za działalność społeczną, szczególnie tę skierowaną do uchodźców i migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

„To, co łączy wszystkich tegorocznych laureatów, to odwaga – ta niezbędna do działania i myślenia na rzecz wspólnoty, którą wszyscy współtworzymy. Odwaga w mówieniu i robieniu rzeczy wbrew oficjalnym narracjom i naciskom ze strony władz. Wreszcie odwaga, aby zachować się po ludzku tam, gdzie jest to konieczne” – czytamy we fragmencie uzasadnienia Kapituły Nagrody.

„Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości i empatii, bliskość intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra.

Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko za intelektualne zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata”.

Gala wręczenia Nagrody odbędzie się 24 listopada w Krakowie w Nowohuckim Centrum Kultury.  Pierwszeństwo będą miały osoby z wejściówkami, które można już pobierać w NCK lub w punktach Info Kraków (ul. Św. Jana 2, ul. Józefa 7 oraz os. Zgody 7).

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl