KIK na rzecz walczącej Ukrainy – TEKST AKTUALIZOWANY

26 lutego 2022 tekst: Michal Buczek

2 MARCA 2022

ℹ️ INFORMACJE I POTRZEBY

Przez dwa ostatnie dni budowaliśmy KIK-owski zespół, który objął koordynacją obszary wymagające natychmiastowego oraz długofalowego zaangażowania na rzecz Ukrainy. Uruchomiliśmy także nasze kontakty w Ukrainie, by rozpoznać najpilniejsze potrzeby. Sytuacja błyskawicznie się zmienia, nie o wszystkim mogliśmy więc Wam powiedzieć. Od teraz będziemy informować systematycznie.

🇺🇦 Zobaczcie, jakie procesy uruchomiliśmy i jak możecie pomóc. ⬇️

—JAK POMÓC? —

1️. Zbieramy środki na wyposażenie szpitala polowego w Ukrainie. Brakuje nam jeszcze 40 tys. zł.

69 1560 0013 2000 1706 4454 5706

Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – Ukraina

lub utworzona przez nas zrzutka: https://zrzutka.pl/eb8wg7

2. Szukamy mieszkań i lokali do przyjmowania uchodźców. Współpracujemy z Domem Ukraińskim.

Piszcie na: [email protected]

3. Szukamy magazynu z dojazdem dla TIR-ów w Warszawie.

EDIT: magazyn już mamy, dziękujemy!

[email protected]

4. Szukamy wolontariuszy/kadr do opieki nad dziećmi.

Formularz: https://forms.gle/rgDBizhdKRXhT8Pm7

5. Szukamy placówek szkolnych i opiekuńczych do organizacji świetlic.

[email protected]

6. Szukamy osób do wsparcia prowadzenia dużej zbiórki towarów i produktów do przewiezienia na terytorium Ukrainy.

[email protected]

7. Szukamy osób do wsparcia koordynacji inicjatyw modlitewnych:

[email protected]

 


Kolejny dzień trwa bandycki rosyjski atak na niepodległą Ukrainę. Chcemy stać przy naszych ukraińskich Sąsiadkach i Sąsiadach, wspierać ich naszą pracą, naszym solidarnym zaangażowaniem, myślami i modlitwą. Od kilku dni w KIK-u intensywnie pracujemy nad skoordynowaniem skutecznej pomocy, którą już kierujemy w stronę najbardziej potrzebujących mieszkańców walczącej Ukrainy.

Najpierw jednak zapraszamy na wspólną modlitwę, która – jak głęboko wierzymy – ma siłę, by zmieniać serca i nieść pokój. Już dziś – w sobotę, 26 lutego – w kościele św. Marcina na Piwnej odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji Ukrainy, która trwać będzie do godziny 22.00. Wspólną modlitwę rozpoczniemy o 17.30 Mszą świętą, potem nieszpory, następnie różaniec w intencji pokoju, a od około godziny 19.00 adoracja w ciszy. To także czas na modlitwę we wspólnocie Kościoła, by spróbować choć na chwilę zostawić trudne emocje, które nam wszystkim od kilku dni towarzyszą.

Jutro – w niedzielę, 27 lutego – zachęcamy do uczestnictwa w Mszach świętych w greckokatolickiej świątyni ojców bazylianów na ulicy Miodowej w Warszawie. Msze niedzielne zostaną odprawione o godzinie 9.00, 11.00, 14.00 oraz 18.00. Niech wspólna modlitwa z braćmi i siostrami obrządku wschodniego i nasza obecność w ich świątyni będzie także wyrazem naszej solidarności.

Jutro także międzynarodowa federacja studentów i intelektualistów katolickich Pax Romana, do której należy nasz KIK, zaprasza na spotkanie modlitewne on-line w intencji pokoju w Ukrainie. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 czasu polskiego – link do spotkanie znajdziecie w tym miejscu.

KIK w Warszawie od początku zbrojnej napaści Rosji na niepodległą Ukrainę intensywnie pracuje nad uruchomieniem skutecznej pomocy i skierowaniem jej do uchodźców z Ukrainy. Mamy za sobą szereg spotkań koalicji organizacji pozarządowych, pracujemy wspólnie, by pomoc udzielana przez nas i przez organizacje, z którymi współpracujemy, była szybka, celna i skuteczna. Nasze doświadczenie zebrane w trakcie prowadzenia Punktu Interwencji Kryzysowej przy granicy polsko-białoruskiej, które w zakresie stałej pomocy migrantom i uchodźcom przybrało postać nowej sekcji Klubu Gość w Dom, również w tej sytuacji pozwala nam szybciej i precyzyjniej odpowiedzieć na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Do tej pory przeznaczyliśmy na rzecz szpitala w Berdyczowie ze środków KIK-u 20 tysięcy złotych, w tym tygodniu planujemy wysłać tam transport sprzętu medycznego. Jest to możliwe dzięki naszym kontaktom ze stroną ukraińską, które nawiązaliśmy za pośrednictwem Sekcji Wschodnioeuropejskiej KIK w trakcie EuroMajdanu w 2014 roku, gdy udało nam się dostarczyć do Kijowa transport sprzętu medycznego i szpital polowy. 

Aby móc utrzymać dynamikę naszych działań pomocowych na rzecz walczącej Ukrainy, uruchomiliśmy specjalnie przygotowaną zbiórkę, która jest dostępna pod adresem https://zrzutka.pl/eb8wg7. Pieniądze można wpłacać także tradycyjnym przelewem na utworzony przez nas rachunek bankowy:

69 1140 2062 0000 4445 3900 1005

tytułem: darowizna na cele statutowe – Ukraina

Stworzyliśmy adres mailowy [email protected], na który zbieramy wszelkiego rodzaju deklaracje wsparcia. Jeśli masz wolny pokój lub mieszkanie, do którego możesz przyjąć uchodźców z Ukrainy – pisz na adres [email protected] (od razu podając podstawowe informacje: ile osób możesz przyjąć, gdzie jest mieszkanie, na jak długo możesz przyjąć uchodźców, czy znasz język rosyjski lub ukraiński). Jeśli masz samochód, którym możesz przetransportować uchodźców z granicy lub ośrodka do ich nowego miejsca pobytu – także pisz na adres [email protected]. Jeśli możesz przekazać sprzęt medyczny, leki, podstawowe rzeczy potrzebne tym, którzy musieli zostawić wszystko za sobą; jeśli chcesz pomóc uchodźcom z Ukrainy lub nam w udzielaniu im pomocy – jesteśmy pod adresem [email protected]. Skoordynujemy, podpowiemy, pomożemy, przekażemy dalej, razem z Wami możemy zrobić więcej dla niewinnych ofiar tej bandyckiej napaści na wolną Ukrainę. Prosimy zarazem o wyrozumiałość w tym intensywnym czasie – mamy doświadczenie, łączymy siły, ale sytuacja jest trudna i zmienia się z godziny na godzinę, może więc zdarzyć się tak, że nie dostaniesz odpowiedzi natychmiast.

Dziękujemy wszystkim, którzy już zadeklarowali swoją pomoc, włączyli się w prace, przekazali pieniądze na rzecz uchodźców i walczącej Ukrainy.

Nie zostawiamy naszych Sąsiadów w chwili ich walki o wolność.

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl