W 2019 r. Klub Inteligencji Katolickiej wraz z Caritas Spes z Kijowa realizują dwuetapowe szkolenie dla 15 wolontariuszy Caritas z dwóch obwodów żytomierskiego i winnickiego na Ukrainie, którzy w przyszłości będą pomagać osobom starszym i chorym. Niektórzy z uczestników już są zaangażowani w tego typu aktywność, ale nie mają profesjonalnego przygotowania do pielęgnacji osób starszych.
Pierwsze szkolenie odbyło się na początku lipca. Drugie szkolenie planowane jest na początek października. Jest to pierwsze tego typu szkolenie dla wolontariuszy Caritas Spes na Ukrainie. Nadija z Czerniachiwa nigdy nie brała udziału w tego typu szkoleniach. Mówi: „Dla mnie to było bardzo przydatne, dlatego że opiekuje się moją leżącą matką. Dla mnie prawie wszystko było nowe. Dowiedziałam się jak obliczyć rozmiar pieluch, ile dawać wody, co i kiedy najlepiej dać na śniadanie, obiad, kolację…, jak prawidłowo podnosić, przewracać, przebierać, zmienić pościel”. Podobne wrażenia ma Julia z Nowogradu Wołyńskiego, która po pierwszym etapie uświadomiła sobie, że dotychczas prawie nic nie robiła prawidłowo, bo nie umiała. Mówi: „Zawsze mnie bolał kręgosłup. Podczas praktycznych zajęć bez wielkiego wysiłku udało się mi podnieść mężczyznę, na którym przeprowadzaliśmy ćwiczenia praktyczne”.
Szkolenie ma na celu zapoznanie z metodami i formami opieki nad osobami terminalnie chorymi oraz zasadami organizacji opieki paliatywnej. Przyszli wolontariusze uczą się funkcjonowania osoby starszej, w tym zmian psychologiczno-fizycznych. Uczą się jak wspierać i pielęgnować takich pacjentów oraz jak wspierać rodzinę. Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej, która została bardzo wysoko oceniona przez uczestników. Olena z Berdyczowa od ponad 10 lat odwiedza parafian z parafii Matki Bożej
z Góry Karmel oraz osoby z państwowego domu opieki w pobliżu Berdyczowa. „Zwykle przychodziłam do tych ludzi z pieczywem, owocami, po prostu posiedzieć blisko nich i słuchać. Niestety, aby pomóc w czymś fizycznie, podać kubek wody albo poprawić zagłówek nie umiałam. Bałam się nawet dotknąć niektórych, aby im to nie zaszkodziło. Poprzez szkolenie zdobyłam wiedzę i umiejętności
w zakresie bezpiecznego podnoszenia osoby i różnych niezbędnych działań, by być jeszcze bardziej efektywną w pomocy osobom starszym”.
Na drugi etap szkolenia KIK zaprosił pracowników Fundacji Hospicyjnej, którzy podzielą się swoim 15-letnim doświadczeniem z Ukraińcami. Fundacja z Gdańska zajmuje się rozwojem opieki paliatywno-hospicyjnej, wsparciem ośrodków hospicyjnych i opiekunów rodzinnych. Prowadzi też działalność opiekuńczą, pomocową, edukacyjną i wydawniczą.
„Projekt Pomoc medyczna dla rodzin polskich z dwóch obwodów żytomierskiego i winnickiego oraz budowanie wolontariatu dla osób starszych” współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku”.
Marta Titaniec
Projekty humanitarne KIK