KIK w Irackim Kurdystanie

05 października 2020 tekst: Michal Buczek

Od ponad 2 lat jesteśmy obecni w Irackim Kurdystanie, w którym we współpracy z organizacją STEP IN zapewniamy podstawową pomoc medyczną uchodźcom, przesiedlonym wewnętrznie (IDPs) oraz społeczności lokalnej.

Od kwietnia do połowy września 2020 roku, pomimo trudności związanych z wybuchem pandemii COVID-19, udało nam się przeprowadzić 4618 konsultacji lekarskich w klinice w obozie Dawoodia. Lekarze przygotowali i przeszkolili Community Health Workers, którzy w sumie przeprowadzili cztery kampanie edukacyjne. Dotyczyły one prewencji i leczenia świerzbu, szkodliwych konsekwencji palenia papierosów, wrodzonej choroby zwanej fenyloketonuria oraz badania przesiewowe dorosłej populacji obozu pod kątem nadciśnienia i cukrzycy.  W sierpniu, z powodu zachorowania jednego z pracowników placówki na COVID-19 i wynikającej z tego samo-izolacji wszystkich członków zespołu, działania projektowe zostały zredukowane do dyżurów pielęgniarzy. Wszystkich pracowników przetestowano pod kątem COVID-19 i po 14 dniach zespół wrócił do normalnego trybu pracy. Kilka dni później w obozie potwierdzono przypadek COVID-19 u jednego z mieszkańców. Departament zdrowia przeprowadził testy wśród mieszkańców obozu. Szczęśliwie nie stwierdzono kolejnych przypadków COVID-19.

Klinika mobilna, operująca do końca sierpnia, działała w trybie zdalnym. Kierując się dokumentacją medyczną pacjentów przewlekle chorych lekarze przygotowywali recepty a pielęgniarz  dostarczał leki pacjentom.

W sierpniu przeprowadzono także ostatnie z czterech szkoleń dla pracowników organizacji partnerskiej. Tematy poprzednich trzech szkoleń: Pierwsza Pomoc Psychologiczna, Pierwsza Pomoc (medyczna), Choroby zakaźne.  Ostatnie szkolenie dotyczyło zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym z jakimi mogą się spotkać pracownicy zapewniający podstawową i specjalistyczną opiekę medyczną. Szkolenie było przeprowadzone on-line przez norweskie specjalistki z doświadczeniem pracy wśród  mniejszości Jazydów.

Projekt „Wsparcie fizjoterapeutyczne oraz usługi medyczne w rejonie Dohuku i Erbilu w Irackim Kurdystanie dla IDPs, uchodźców i społeczności lokalnej” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Monika Grzelak
Koordynatorka projektu

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl