„Kto Ty jesteś? Polak mały.” Jakiego patriotyzmu powinniśmy się uczyć.

01 czerwca 2017 tekst: Michal Buczek

Badania opinii społecznej przeprowadzone w ciągu ostatnich miesięcy pokazują wzrost nastrojów nacjonalistycznych i wrogich „obcym”. Zresztą nie trzeba badań, żeby dostrzec przyzwolenie na niechęć a wręcz nienawiść do tych, którzy odróżniają się wyglądem, obyczajem, religią, rasą od „prawdziwych Polaków”. Dlatego z ogromną radością i szacunkiem przyjmujemy głos Episkopatu zatwierdzony na 375. zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Przyjęty dokument nosi tytuł Chrześcijański kształt patriotyzmu”, wskazuje on na istotę patriotyzmu i zgodnie z nauczaniem św. Jana Pawła II mówi o nacjonalizmie jako zagrożeniu i przeciwieństwie chrześcijańskiego stosunku do Ojczyzny. Dokument dostępny jest na stronie www.episkopat.pl.

Jesteśmy przekonani, że wszystkim potrzebny jest głęboki namysł nad tym, czym jest Ojczyzna, jaką rolę odgrywa patriotyzm w naszym życiu i jaką odpowiedzialność za naszych rodaków ponosimy, niezależnie od ich poglądów, wyborów i stosunku do nas. Mamy nadzieję, że ta tematyka będzie nam jeszcze towarzyszyć na spotkaniach po wakacjach, ale już teraz zapraszam na czerwcowe spotkanie poświęcone tym zagadnieniom. W dyskusji pod tytułem „Kto ty jesteś? Polak mały. Jakiego patriotyzmu powinniśmy się uczyć” wezmą udział: ks. dr  Piotr Burgoński – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, prof. Andrzej Friszke – Instytut Studiów Politycznych PAN, Collegium Civitas, redaktor WIĘZI, dr Paweł Kowal – Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Fundacja Energia dla Europy i red. Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny kwartalnika WIĘŹ.

Wtorek, 20 czerwca, godz. 18.00 w siedzibie Klubu.

Zapraszamy do wspólnej dyskusji!

Link do wydarzenia.

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl