Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym – jak pomagamy w KIK-u?

23 lutego 2021 tekst: Michal Buczek

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym.

Działania na rzecz potrzebujących i skrzywdzonych są ważną częścią KIK-owskiej tożsamości i misji.

Co robimy i jak pomagamy?

👉 Od lat Sekcja Współpracy z Katolikami na Wschodzie oraz Sekcja Wschodnioeuropejska tworzą przestrzeń spotkania i wsparcia dla tych, którzy walczą o demokratyczne przemiany w swoich ojczyznach, doświadczają dramatu wojny czy cierpią z powodu trudnych warunków materialnych. Współpracujemy m.in. z Białoruskim Humanistycznym Liceum im. Jakuba Kołasa, zdelegalizowanym przez władze Białorusi w 2003, organizujemy kolonie wypoczynkowe dla dzieci z Ukrainy, które straciły rodziców w trakcie wojny z rosyjskim najeźdźcą, wspieramy materialnie naszych rodaków mieszkających na Litwie.

👉 KIK w Warszawie jest jednym z inicjatorów powstania telefonu i środowiska wsparcia dla osób, które doświadczyły w Kościele katolickim przemocy seksualnej. Do dziś odbyło się już 100. dyżurów, inicjatywa zapewnia wszystkim potrzebującym wsparcia w wychodzeniu ze swojej traumy pomoc psychologiczną, prawną i duszpasterską. Więcej na stronie zranieni.info.

👉 Od niespełna dwóch lat prowadzimy projekt wsparcia rodzin, które żyją w zrujnowanym wojną domową syryjskim Aleppo. Program „Rodziny Aleppo” powstał dzięki współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Aleppo. W tym czasie udało się pomóc finansowo 54 rodzinom z Aleppo. Program działa dzięki stałym i cyklicznym ale też jednorazowym darowiznom, trafiającym do konkretnych rodzin, których potrzeby i historię znamy. Zebrane w ramach programu pieniądze przeznaczane są na podstawowe potrzeby – jedzenie, opłacenie leczenia, wynajem mieszkania… „Rodziny Aleppo” to projekt wsparcia, do którego wciąż można dołączać. W imieniu rodzin dziękujemy za każde wsparcie.
rodzinyaleppo.kik.waw.pl

👉 Od listopada minionego roku w KIK-u działa grupa z Dworca Zachodniego, czyli kilkoro przyjaciół, którzy od przeszło dwóch lat w każdy czwartek spotykają się na Dworcu Zachodnim z osobami ubogimi i doświadczającymi kryzysu bezdomności.
„Spotykamy się grupą ubogich osób co tydzień, w czwartki, dając ciepłą zupę i rozmawiając o różnych sprawach. Czasem ogólnych, czasem strasznych, czasem osobistych, czasem zabawnych. Pomimo różnych przeciwności, w tym ograniczeń spowodowanych epidemią, jesteśmy regularnie obecni na Dworcu i staramy się pomagać najlepiej, jak potrafimy”. Udało im się przy pomocy zaprzyjaźnionych prawników zdobyć należne świadczenie emerytalne panu, z którym spotykają się na Dworcu. Innym pomogli znaleźć miejsca w specjalistycznych ośrodkach, w których najpoważniej chorzy mogli odzyskać siły. Sami mówią jednak, że równie wiele radości i szczęścia dają zwykłe spotkania, w których zawiązują się miedzy nimi przyjaźnie.

👉 W wakacje działający w KIK Klub Żeglarski „Santa Maria” zapraszał młodych warszawiaków, podopiecznych Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ oraz inicjatywy „Chlebem i Solą”, do wspólnego żeglowania po wodach Zalewu Zegrzyńskiego. Dzięki santamaryjnej kadrze oraz wolontariuszom Chlebem i Solą był to dla dzieci uchodźców czas odpoczynku, wspólnej zabawy i nauki podstaw żeglowania.

To wszystko jest możliwe także dzięki niezwykłej pracy dziesiątek naszych kikowskich wolontariuszy z sekcji młodzieżowych oraz zespołów projektowych. Dziękujemy Wam!

Aby KIK mógł wciąż pomagać, sam potrzebuje wsparcia. Pandemia odcisnęła także mocne piętno na stanie klubowych finansów. Przedstawiamy kilka możliwości wsparcia finansowego Klubu:

wspieram.kik.waw.pl

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl