Działania na rzecz potrzebujących i skrzywdzonych są ważną częścią KIK-owskiej tożsamości i misji. Warszawski KIK ma długoletnie doświadczenie, dzięki nieocenionej pracy Sekcji Współpracy z Katolikami na Wschodzie i Sekcji Wschodnioeuropejskiej, w działaniach pomocowych na rzecz naszych sąsiadów. Od blisko 2 lat prowadzimy także program wsparcia rodzin, które żyją w zniszczonym przez długoletnią wojnę domową syryjskim Aleppo (program „Rodziny Aleppo” – rodzinyaleppo.kik.waw.pl). W ostatnich miesiącach włączaliśmy się w pomoc uchodźcom na Bliskim Wschodzie, prowadząc projekt medyczny w Kurdystanie, współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W jego ramach sfinansowane zostało między innymi wyposażenie przychodni oraz rehabilitacja dla uchodźców i ubogich mieszkańców Kurdystanu.
Chcemy wykorzystać doświadczenie i wiedzę zdobyte między innymi w Kurdystanie, dlatego przygotowaliśmy i złożyliśmy oferty na realizację trzech projektów rozwojowych: zwiększenia szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w górskiej wiosce w Tanzanii; szkolenia i przygotowania kobiet do zawodu przewodniczek safari w Tanzanii oraz poprawy jakości edukacji na obszarach szczególnie mocno dotkniętych konfliktem w Palestynie.
Niestety te projekty nie otrzymały finansowania w ramach programu „Polska pomoc rozwojowa 2021” Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Dzięki Waszym składkom członkowskim mogliśmy pracować nad przygotowaniem projektów i wziąć udział w ministerialnych konkursach. Składki członkowskie są dla naszego stowarzyszenia tym kapitałem, dzięki któremu KIK ma pieniądze na zatrudnienie pracownika odpowiedzialnego za projekty rozwojowe i humanitarne; to właśnie składki dają nam też możliwość udziału w konkursach ofert.
Choć tym razem nie udało się nam zdobyć finansowania, to nie rezygnujemy. Czekamy na rozstrzygnięcie dwóch konkursów w ramach programu „Pomoc humanitarna 2021” MSZ, których wyniki poznamy w pierwszych dniach października: „Działania prewencyjne oraz zwiększenie dostępności dla podstawowej i wtórnej opieki zdrowotnej dla uchodźców i IDPs oraz ludności lokalnej w prowincji Dohuk w Irackim Kurdystanie” oraz „Program pomocy społecznej dla rodzin dotkniętych konfliktem w Górskim Karabachu mieszkających w regionie Vardenis w Armenii”. Mamy nadzieję, że tym razem będziemy mieli dobre wieści!
« Wszystkie aktualności