Paczka dla kombatantów i polskich Rodzin na Wileńszczyźnie

04 marca 2020 tekst: Michal Buczek

AKTUALIZACJA:

W związku z zaistniałą sytuacją nadzwyczajną, żeby nie narażać Państwa na konieczność robienia dodatkowych zakupów, wstrzymujemy akcję zbierania paczek rzeczowych dla naszych Rodaków na Wileńszczyźnie.

Biorąc jednak pod uwagę, że jest tam bardzo wiele osób, które szczególnie teraz potrzebują wsparcia, kontynuujemy zbiórkę finansową.
Wszystkich, którzy chcą wesprzeć nasz projekt prosimy wyłącznie o wpłaty na konto Sekcji Wschodnioeuropejskiej KIK, ul. Freta 20/24A Warszawa
nr rachunku 69 1560 0013 2000 1706 4454 5706
z tytułem wpłat „Paczka na Wileńszczyznę”.

Jednocześnie przedłużamy zbiórkę do 27 kwietnia.

Zebrane środki przekażemy przekazem bankowym naszym przyjaciołom z Podbrzezia i z Glinciszek, a wolontariusze z „Randeo Anima” na miejscu zakupią najpotrzebniejsze produkty i dostarczą najbardziej potrzebującym.

 

Szanowni Państwo,
Przygotowywanie wielkanocnych paczek dla kombatantów i polskich rodzin na Wileńszczyźnie stało się już naszą klubową tradycją. Jest to bardzo potrzebna akcja i adresaci bardzo czekają na naszą pomoc. Jako organizatorzy mieliśmy niejednokrotnie możliwość odwiedzić te potrzebujące
rodziny i widzimy, że dostarczone paczki to nie tylko radość z dostarczonych dóbr materialnych, ale również poczucie, że tam gdzieś daleko w Polsce jest ktoś, kto o nich tu pamięta. Zdjęcia i filmy z podziękowaniami od obdarowanych mogą Państwo znaleźć na naszym profilu Facebookowym
www.facebook.com/swkik.

Z roku na rok kombatantów z lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku jest coraz mniej, ale są ich rodziny, bliscy, którzy przez działalność swoich mężów, ojców, a także za to, że nigdy nie wyrzekli się polskości, byli traktowani przez miejscowe władze jako osoby drugiej kategorii. Wielu nie ma nawet podstawowego zabezpieczenia emerytalnego.

Wspólnie z wolontariuszami ze znanego Państwu zespołu Randeo Anima, który zajmuje się dystrybucją darów, przygotowaliśmy przykładowy zestaw jaki mógłby się znaleźć w paczce, ale oczywiście ostateczna zawartość – wg Państwa uznania.

Cukier – 2 kg;
Konserwy mięsne lub rybne 2 sztuki;
Sucha wędlina
wędlina paczkowana próżniowo;
Ryż 1 kg; Kasza 2 paczki;
Herbata;
Herbata owocowa;
Kawa mielona i rozpuszczalna;
Kakao;
Czekolada 4-5 sztuk;
Kukurydza, groszek, fasola w puszce;
Makaron 2 opakowania;
Owoce w puszce (mandarynka, ananas, brzoskwinia
itp.);
Słodycze (batony, cukierki, czekoladki);
Olej 1 litr;
Mydło;
Proszek do prania;
Płyn do zmywania;
I dwie rzeczy najważniejsze: polska książka i list lub kart-
ka z życzeniami napisanymi od serca.

Poza standardowymi paczkami, których jak co roku będzie pewnie mnóstwo, chcielibyśmy kilku rodzinom dostarczyć to, co w tej chwili jest im niezbędne.

Z listu naszych partnerów z Wileńszczyzny:
Pani Grażyna przez kilka lat wraz z pięciorgiem dzieci (6, 8, 11, 12, 14 lat) mieszkała w domu pomocy dla rodzin, bo nie miała warunków do wychowywania dzieci u siebie (pijący mąż, który zmuszał ją do  pożywania alkoholu). Po tym już zupełnie nie mogła wrócić do męża, więc musiała wynająć część domu, sama pracuje, dzieci chodzą do polskiego gimnazjum w Podbrzeziu oraz fili w Pikieliszkach.
Na dany moment potrzebują: pralkę do prania ubrań. Niestety wodę mają ze studni więc potrzebny jest zestaw hydroforu do studni z silnikiem jednofazowym. Potrzebują również białej farby zewnętrznej do drewna (25 l), aby odmalować werandę oraz okiennice. Także nie duża szklarnia (np. z folii), aby móc uprawiać warzywa.

Pani Anna – samotna matka, która nie ma stałej pracy. Mieszka z córką w niedużym mieszkaniu, otrzymanym w prezencie od miłosiernych ludzi. Córka uczęszcza do polskiego gimnazjum w Podbrzeziu, ale ma poważne problemy ze zdrowiem, więc dużo czasu spędza w szpitalu lub z mamą w domu – nie mają pralki do prania ubrania, ale także centralnych podłączeń do wody, z tego powodu potrzebują jak najbardziej prostej wersji tego sprzętu mechanicznego, mają bardzo starą lodówkę.

Pani Anżelika ma dwoje dzieci – synek 6 lat i córeczka 4,5 lat, jest samotną matką, potrzebuje ubrań dla dzieci, mikrofalówki oraz rowerka dla dzieci. Pani Inna ma troje dzieci, które wychowuje sama – (synek
6 lat, córeczki 3 lata i 1 rok), potrzebuje ubrań dla dzieci, rowerków dla dzieci oraz komputera.

Młoda rodzina Rita i Aleksander, mają czworo dzieci. Aleksander pracuje (praca mało opłacana), Rita wychowuje dzieci. Starsza córka Daniela (10 lat) śpiewa w zespole Randeo Anima junior. Najmłodsza córeczka ma roczek, jest bardzo chora, potrzebuje osobistej opieki. Jak by było możliwość proszą o mikrofalówkę i kuchenkę gazową z elektrycznym piekarnikiem.

Zbieramy również dla osób w podeszłym wieku: środki higieniczne – pieluchy i pieluchomajtki, najlepiej firmy SENI, a dokładniej wkładki urologiczne dla pań, wilgotne chusteczki pielęgnacyjne czy też krem-żel aktywizujący.

Prosimy o przemyślaną pomoc – ubranka czyste i całe, opisane na jaki wiek i płeć, sprzęt – sprawny i nieprzestarzały. Gdyby ktoś z Państwa chciał podarować przedmioty większych gabarytów, proszony jest o uprzedni kontakt (np. pralkę, kuchenkę czy lodówkę) w celu omówienia daty i miejsca odbioru.

Wiemy, że wielu z tych rzeczy nie uda się zebrać – te będziemy chcieli w miarę możliwości kupić. Ceny w Polsce są znacznie niższe niż na Litwie. Jeśli ktoś z Państwa chciałby w ten sposób wesprzeć naszą akcję to bardzo prosimy o wpłaty na konto Sekcji Wschodnioeuropejskiej 69 1560 0013 2000 1706 4454 5706, jako tytuł wpłaty należy napisać „Darowizna na cele statutowe – paczka na Wileńszczyznę”. Klub ma status Organizacji Pożytku Publicznego i darowizny można odliczyć od dochodu. Można też wpłacać gotówkę w siedzibie Klubu.

Projekt jak zwykle prowadzimy ze szkołą im. św. Teresy w Podkowie Leśnej. Paczki można składać w Klubie przy ul. Freta 20/24 lub jeśli komuś jest wygodnie w szkole w Podkowie Leśnej przy ul. Modrzewiowej 41. Zbiórkę prowadzimy do czwartku 2 kwietnia. W piątek 3 kwietnia obydwa transporty wyjeżdżają na Litwę. Wszystkim z góry dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.

Katarzyna Materkowska – sekretarz SW
Marek Kielanowski – przewodniczący SW

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl