Pierwsza Dama RP i Małżonka Ambasadora Ukrainy w Warszawskiej Ukraińskiej Szkole.

25 maja 2022 tekst: Michal Buczek

Wczoraj w Warszawskiej Ukraińskiej Szkole (SzkoUA) uczniowie i nauczyciele spotkali się z Pierwszą Damą RP Panią Agatą Kornhauser-Dudą oraz Małżonką Ambasadora Ukrainy w Polsce Panią Iriną Deszczycią.

Przed budynkiem Szkoły uczniowie przywitali Pierwszą Damę RP i Małżonkę Ambasadora Ukrainy kwiatami w barwach Polski i Ukrainy.

Agata Kornhauser-Duda i Irina Deszczycia zwiedziły budynek szkolny i rozmawiały z uczniami, nauczycielami oraz pracownikami, a następnie wszyscy zebrali się w auli, gdzie uroczyście i z dużym wzruszeniem odśpiewano hymny Polski i Ukrainy.

Uczniowie przygotowali i wręczyli Gościom pamiątkowe prezenty – wyklejanki z tradycyjnym ukraińskim motywem ludowym i ręcznie wykonane broszki z czerwonymi kalinami.

Ważnym punktem tej wizyty było spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy i Iriny Deszczycy z dyrekcją Szkoły oraz przedstawicielami organizacji, dzięki którym placówka mogła rozpocząć działalność i przyjąć uczniów z Ukrainy. W spotkaniu, którego tematem były potrzeby edukacyjne ukraińskich uczniów w Polsce, wsparcie psychologiczne dzieci i nauczycieli oraz przyszłość SzkoUA, uczestniczyli Agata Kornhauser-Duda, Irina Deszczycia, Jakub Kiersnowski z Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Debrah Barry, Kristiana Marton i Leila Davies z Save the Children, Miroslava Keryk i Benjamin Cope z Fundacji Nasz Wybór prowadzącej Ukraiński Dom, Yevhenia Yemshenetska i Vitalyi Bilyi z Ambasady Ukrainy w Polsce, Oksana Kolesnyk, Oksana Vakhil i Antonina Michałowska z dyrekcji SzkoUA.

W trakcie rozmowy prezes KIK-u Jakub Kiersnowski zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia w polskich szkołach powszechnej nauki języka ukraińskiego jako dodatkowego języka obcego, aby jak najpełniej odpowiedzieć na potrzeby i wyzwania, z jakimi mierzymy się wobec perspektywy licznej obecności społeczności ukraińskiej w Polsce, z której część zostanie w naszym kraju na stałe, oraz polskiej obecności i współpracy w Ukrainie.

Debrah Barry podkreśliła natomiast konieczność długofalowego i systemowego wsparcia ukraińskich nauczycieli i pedagogów, którzy są odpowiedzialni za szczególnie trudny w warunkach uchodźczych proces wychowawczy i edukacyjny uczniów.

SzkoUA to wspólna inicjatywa Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz Fundacji Nasz Wybór, prowadzącej Ukraiński Dom w Warszawie / Український дім у Варшаві, prowadzona we współpracy ze Zjednoczoną Gmina Dawidów, Orientyr HUB, Polską Fundacją Szkolną, Stowarzyszenie Przymierze Rodzin oraz dzięki wsparciu wielu darczyńców prywatnych.

Dziękujemy!

SzkoUA znajduje się w Warszawie – https://www.vshkolu.edu.pl/

🇺🇦 Jeśli możecie nam pomóc finansowo w organizacji tych działań, zostawiamy Wam dane do przelewu i adres zrzutki:

➡️ 69 1560 0013 2000 1706 4454 5706

Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – Ukraina

➡️ https://zrzutka.pl/eb8wg7

➡️ https://donate.kik.waw.pl/

📸fotografie Tomek Kaczor oraz Ambasada Ukrainy w Polsce

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl