Pierwszy turnus wypoczynkowo-terapeutyczny dla sierot i wdów z Ukrainy już za nami.

31 marca 2023 tekst: Michal Buczek

Klub realizuje duży, trzyczęściowy projekt terapeutyczno-wypoczynkowy dla wdów i sierot po poległych żołnierzach ukraińskich. Projekt składa się z dwóch dwutygodniowych pobytów o charakterze diagnostyczno-wypoczynkowym oraz trzeciego czterotygodniowego pobytu o charakterze terapeutycznym z elementami wypoczynku. Celem dwóch pierwszych pobytów jest wykorzystanie aktywnego wypoczynku i zabawy do zdiagnozowania u dzieci problemów emocjonalnych, będących następstwem stresu wojennego, oraz zakwalifikowanie tych najbardziej potrzebujących pomocy do udziału w czterotygodniowym turnusie terapeutycznym. Projekt realizowany jest we współpracy z Kliniką Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie oraz lwowską Fundacją „Szansa na nowe życie”.

Uczestnikami pierwszego turnusu, który właśnie się zakończył, było 18 matek i 65 dzieci. W tej grupie dużą część stanowiły dzieci z terenów okupowanych przez Rosjan. Były w niej sieroty po obrońcach Azowstalu, dzieci z Ługańska, Doniecka i innych terenów objętych walkami. Były ofiary gwałtów oraz dzieci, które były bezpośrednimi świadkami traumatycznych zdarzeń wojennych, takich jak śmierć, w tym śmierć przez rozstrzelanie.

Podczas pierwszego turnusu uczestnicy mieli możliwość spędzić dwa tygodnie bez alarmów, bez bombardowań i co najważniejsze w poczuciu bezpieczeństwa і spokoju. Zorganizowaliśmy dla nich wiele atrakcji. Byli na basenach termalnych, na wycieczkach w góry, do Krakowa i do Czorsztyna. Mieli okazję zapoznać się z folklorem góralskim, poznać miejscowe zwyczaje, a także nauczyć się lepić oscypki. Było także ognisko z pieczeniem kiełbasek i możliwością jazdy konnej i przejażdżki bryczkami. Największym przeżyciem dla nich było spotkanie online z Małżonką Prezydenta Rzeczypospolitej, Panią Agatą Kornhauser-Dudą. Część uczestników nie do końca mogła uwierzyć, że tak wysoko postawiona osoba zwraca się do nich bezpośrednio. Dopiero przywiezione przez nas na koniec pobytu upominki od Pierwszej Damy potwierdziły im to wydarzenie. Więcej o tym spotkaniu można przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta.

Podczas całego pobytu uczestnicy mieli zapewnioną fachową opiekę ukraińskich wychowawców i doświadczonych psychologów. Biorąc pod uwagę doświadczenia wojenne i przeżycia traumatyczne naszych gości, ta pomoc była wprost nieoceniona. Psycholodzy podczas wszystkich form wypoczynku oferowanych dzieciom prowadzili intensywny proces obserwacyjno-diagnostyczny nastawiony na wyłonienie tych dzieci, które prezentują objawy problemów emocjonalnych związanych ze stresem wojennym, i wymagają specjalistycznej pomocy. W turnusie brał jeszcze udział tłumacz i kierowniczka turnusu odpowiedzialna za realizację programu.

Po zakończeniu pobytu dostaliśmy mnóstwo podziękowań od dzieci i od matek za atmosferę i pozytywne przeżycia, jakich doświadczyli uczestnicy.

W połowie kwietnia rusza drugi podobny turnus dla 90 uczestników, a w maju planujemy tę najważniejszą część terapeutyczną dla najbardziej skrzywdzonych dzieci.

Projekt jest finansowany przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego.

Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji powodzenia tego projektu.

Marek Kielanowski
koordynator projektu

Fotografie
Olesia Stel

 

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl