Postępowanie prokuratorskie w sprawie wolontariuszki KIK-u zostało prawomocnie umorzone!

05 grudnia 2022 tekst: Michal Buczek

Dziś Światowy Dzień Wolontariusza.
Mamy więc dla Was świetną wiadomość

 

Bez codziennego zaangażowania setek wolontariuszek i wolontariuszy wiele KIK-owskich inicjatyw nie mogłoby się wydarzyć. Wolontariat nie zawsze jest łatwy, czasem bywa niewdzięczny lub nawet niebezpieczny. Przekonała się o tym Weronika, jedna z wolontariuszek naszego Punktu Interwencji Kryzysowej przy granicy 🇵🇱-🇧🇾, która została 25 marca 2022 zatrzymana przez Straż Graniczną, a prokuratura postawiła jej absurdalny zarzut pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy.

Świetna wiadomość na dziś jest więc taka, że:

 

👉 Postępowanie prokuratorskie w sprawie Weroniki zostało prawomocnie umorzone! 👈

 

Traktujemy tę decyzję jako gorzkie zwycięstwo, po kolejnych orzeczeniach polskich sądów o nielegalności stosowanych przez służby pushbacków, czyli wywózek migrantów i uchodźców na mur z drutu kolczastego. To przykre, smutne i rozczarowujące, że nasi wolontariusze, działając w granicach prawa, muszą zmagać się ze służbami, które swoich praw nadużywają.

 
Jakub Kiersnowski, prezes KIK-u:
Od początku byliśmy przekonani, że cała sprawa jest albo dramatyczną<<pomyłką>>, świadczącą o niekompetencji prokuratora prowadzącego sprawę Weroniki, albo świadomym działaniem w celu zastraszenia jej i innych osób, które niosą pomoc humanitarną ludziom przy granicy polsko-białoruskiej, znajdującym się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
Dziękujemy Weronice za odwagę niesienia tej pomocy i wyrażamy nasz smutek z powodu tego wszystkiego, co Weronika i jej najbliżsi musieli przejść przez ostatnie 9 miesięcy.
Dziękujemy pełnomocnikom prawnym Weroniki, adwokatowi Stanisławowi Dekowi i adwokatowi Pawłowi Murawskiemu, za profesjonalizm i zaangażowanie.
Dziękujemy Maciejowi Nowickiemu, prezesowi, i adwokatowi Jarosławowi Jagurze oraz całemu zespołowi Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za wsparcie merytoryczne i finansowe przy prowadzeniu tej sprawy.
 
Dziękujemy wszystkimi wolontariuszkom i wolontariuszom Punktu Interwencji Kryzysowej i wszystkim osobom, które niosą pomoc humanitarną, za ich wielkie oddanie sprawie, sprawie ratowania zdrowia, życia i godności drugiego człowieka.
 
Mam nadzieję, że to kosztowne, przede wszystkim pod względem psychicznym, emocjonalnym i czasowym, oraz trudne doświadczenie, które było udziałem Weroniki, będzie ostatnim, że żaden prokurator działający w majestacie Rzeczpospolitej nie będzie w sposób nieuzasadniony w ten sposób <<doświadczał>> swoich współobywateli.
Cieszę się z tej decyzji prokuratury i raz jeszcze dziękuję Weronice za jej postawę.
 

Paweł Murawski, adwokat z Kancelarii Prawnej Pietrzak, Sidor i Wspólnicy, komentuje decyzję prokuratury:

Cieszę się z decyzji Prokuratury o umorzeniu śledztwa przeciwko Weronice Klembie, szczególnie że podstawą umorzenia jest stwierdzenie prokuratora, że czyn zarzucany podejrzanej nie zawiera znamion czynu zabronionego.
 
To ważne, że prokurator uznał na końcu – po niemalże roku od zatrzymania – że niesienie pomocy potrzebującym nie jest w Polsce karalne. Żałuję, że poprzedzało to bezpodstawne zatrzymanie Weroniki Klemby, bezprzedmiotowy wniosek o zastosowanie wobec niej aresztu, niepotrzebne, a wiktymizujące, skierowanie podejrzanej na badania psychiatryczne. Żałuję, że przez niemalże rok Weronika Klemba była narażona na zbędny stres, by ostatecznie uznać, że jej zachowanie nie jest przestępstwem. Podstawą tej decyzji są zaś głównie materiały ujawnione już w dniu jej zatrzymania.
Wierzę, że to przyznanie się do błędu przez Prokuraturę wyznaczy właściwy standard w podobnych sprawach.

 

ℹ️ Punkt Interwencji Kryzysowej Klubu Inteligencji Katolickiej przy granicy polsko-białoruskiej i nasze długofalowe działania pomocowe dla uchodźców i migrantów można wesprzeć poprzez wpłaty na konto:

➡️ 31 1140 2062 0000 4445 3900 1010,

tytułem „darowizna na cele statutowe – granica”

lub przez naszą specjalnie utworzoną zbiórkę:

➡️ https://zrzutka.pl/e39mmv

 

700 wolontariuszy wspierało różne działania KIK-u w tym roku. Jesteście niesamowici, dziękujemy❣️

Jesteśmy z Wami!

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl