Punkt Interwencji Kryzysowej KIK od tygodnia przy granicy stanu wyjątkowego

23 października 2021 tekst: Michal Buczek

Tydzień temu ogłosiliśmy powstanie prowadzonego przez warszawski KIK Punktu Interwencji Kryzysowej. Dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu naszych wolontariuszy od tygodnia PIK działa już przy granicy strefy stanu wyjątkowego. Wolontariusze przeszli szkolenie przygotowujące do pracy w wymagających warunkach panujących obecnie na tych terenach. Po pierwszych pięciu dniach intensywnej działalności wolontariusze mają za sobą 18 interwencji humanitarnych. W ich trakcie udało się udzielić pomocy 89 osobom przebywającym w skrajnie trudnych warunkach w lasach terenu przygranicznego (stan na 23.10 g. 2.00 w nocy). 

Chcemy głośno powiedzieć także o jeszcze jednym wymiarze kryzysu, który trwa na granicy. Ten kryzys humanitarny jest także kryzysem miłosierdzia. Wiele osób z Klubu Inteligencji Katolickiej oraz naszych przyjaciół angażuje się w pomoc praktyczną, czyli ofiaruje jałmużnę ze swojego czasu, swoich umiejętności, zasobów materialnych. Chcemy razem zastanowić się nad tym, w jaki sposób wspólnie moglibyśmy odpowiedzieć na tę sytuację modlitwą i postem, być może w porozumieniu z innymi środowiskami i wspólnotami chrześcijańskimi. Dobrze będzie naradzić się nad kształtem takiego działania oraz dobrze sformułować jego teologiczne rozumienie. Osoby zainteresowane rozmową na ten temat oraz podjęciem konkretnych działań, zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w siedzibie Klubu we wtorek 26 października o godzinie 19.15.

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na inicjatywę uruchomienia PIK-u: przede wszystkim pracującym na miejscu wolontariuszom i koordynatorom, a także tym, którzy w różny sposób ofiarowali swój czas, siły czy pieniądze, by nieść pomoc potrzebującym.

Wszystkich, którzy chcieliby pomóc w działaniu Punktu Interwencji Kryzysowej,
prosimy o wpłaty darowizn na rachunek KIK-u:
31 1140 2062 0000 4445 3900 1010,
tytułem „darowizna na cele statutowe – granica”.

Przekazane pieniądze wykorzystamy na niezbędne wsparcie wolontariuszy i działalność PIK, 10% od każdej przekazanej wpłaty zostanie przeznaczone na wsparcie administracyjne działania. Z otrzymanych do tej pory pieniędzy zaopatrzyliśmy Punkt w najbardziej potrzebne rzeczy, które przekazujemy w trakcie interwencji humanitarnych. Jeszcze przed rozpoczęciem działań w terenie przygranicznym wykupiliśmy także ubezpieczenie obejmujące wszystkich wolontariuszy, którzy są zaangażowani w prace Punktu Interwencji Kryzysowej. 

Kontakt w sprawie działania Punktu Interwencji Kryzysowej KIK: [email protected]

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl