Spotkanie z uwolnionymi z aresztu Polkami z Białorusi

19 czerwca 2021 tekst: Michal Buczek

W środę 23 czerwca o godz. 18.30 zapraszamy na spotkanie z panią Hanną Paniszewą i panią Ireną Biernacką – dwiema z trzech kobiet, które na początku czerwca udało się uwolnić z białoruskich aresztów. Panie chcą podziękować za modlitwę i wsparcie oraz opowiedzieć o tych ciężkich chwilach spędzonych w więzieniach. Będzie to też okazja do lepszego zrozumienia obecnych wydarzeń na Białorusi i poznania sytuacji Białorusinów i Polaków w kraju rządzonym przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Spotkanie poprowadzi Marek Kielanowski.

UWAGA: transmisja spotkania odbędzie się na profilu KIK na Facebooku.

Anna Paniszewa jest działaczką społeczną i oświatową na Białorusi, założycielką Klubu Inteligencji Katolickiej w Brześciu i prezeską niezależnego od Związku Polaków na Białorusi Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia. Ukończyła historię na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie w Mińsku. Inicjatorka i koordynatorka licznych projektów i działań kulturalnych i edukacyjnych, szczególnie tych promujących współpracę i dialog polsko-białoruski. Redaktorka, publicystka i tłumaczka.

Irena Biernacka jest członkinią Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi i prezeską Oddziału ZPB w Lidzie. Absolwentka Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Moskwie. Zajmowała się socjalizacją dzieci z domu dziecka, które miały wejść w dorosłe życie. Pracowała również z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami oraz organizowała pomoc humanitarną dla dzieci w szkole.

fot. Ireny Biernackiej – znadniemna.pl

Anna Paniszewa, Irena Biernacka, Maria Tiszkowska oraz Angelika Borys i Andrzej Poczobut zostali aresztowani przez reżim Aleksandra Łukaszenki jako część represji wymierzonych w przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi i Związku Polaków na Białorusi. Wszystkim groziło do 12 lat więzienia. Całą piątkę aktywistów białoruscy obrońcy praw człowieka uznali za więźniów politycznych.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Klubu przy ul. Freta i będzie transmitowane w Internecie na kanale YouTube KIK-u. W trakcie transmisji będzie można zadawać pytania naszym gościom. Ze względu na ograniczoną przez przepisy pandemiczne liczbę miejsc w Klubie bardzo prosimy o wcześniejsze potwierdzenie chęci osobistego uczestnictwa w spotkaniu na adres [email protected] lub telefonicznie na numer sekretariatu Klubu: 22 827 39 39.

Ze względów bezpieczeństwa prosimy, aby w spotkaniu w siedzibie Klubie wzięły udział wyłącznie osoby w pełni zaszczepione na Covid-19. Spotkanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Wydarzenie organizowane jest przez Sekcję Wschodnioeuropejską i Sekcję Współpracy z Katolikami na Wschodzie.

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl