Szkolimy z pierwszej pomocy w Kurdystanie

19 czerwca 2020 tekst: Michal Buczek

W dniach 12-13 czerwca 2020 zespół personelu medycznego STEP IN  – naszego partnera lokalnego w Irackim Kurdystanie, odbył szkolenie z pierwszej pomocy. W szkoleniu wzięły udział 33 osoby.

Szkolenie było podzielone na kilka bloków skupiających się głównie na tematach: resuscytacji krążeniowo-oddechowej, pierwszej pomocy w warunkach polowych, pierwszej pomocy w przypadku ugryzień i ukąszeń (przez ssaki, węże i skorpiony), pierwszej pomocy w przypadku udławienia, ataku epilepsji, poparzeń oraz szoku anafilaktycznego, nagłego porodu, przypomnienia i podsumowania pierwszej pomocy psychologicznej.

Kilka zagadnień wzbudziło szczególne zainteresowanie uczestników. Jednym z nich była resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Dzięki dwóm manekinom medycznym (dorosłego mężczyzny oraz noworodka) każda z osób uczestniczących w szkoleniu mogła przećwiczyć wykonanie resuscytacji. Temat ukąszeń, szczególnie węży i skorpionów również wzbudził duże zainteresowanie, tym bardziej że w sezonie letnim tego typu ukąszenia są stosunkowo częste. Rzadko podejmowany temat przyjmowania nagłego porodu wywołał wiele pytań i szerokie zainteresowanie. Zagadnienia pierwszej pomocy w warunkach polowych, szczególnie usztywnienie złamanej kończyny, tamowanie krwawienia, zachowanie w przypadku udaru słonecznego również przykuły uwagę słuchaczy.

Poza sesjami na jakie składały się prezentacje i ćwiczenia praktyczne, szkolenie zawierało szereg gier i zabaw mających na celu utrwalenie zdobytej wiedzy w przyjemnej formie.

Nie było to pierwsze szkolenie z zakresu pierwszej pomocy jakie STEP-IN przeprowadził dla swoich pracowników. Szkolenia przeprowadzane są okresowo, tak aby wszyscy pracownicy medyczni czuli się w pełni przygotowani i aby w nagłej, stresującej sytuacji byli w stanie zareagować szybko i adekwatnie.

Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Wsparcie fizjoterapeutyczne oraz usługi medyczne w rejonie Dohuku i Erbilu w Irackim Kurdystanie dla IDPs, uchodźców i społeczności lokalnej” współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Monika Grzelak
Koordynatorka projektów humanitarnych i rozwojowych w KIK

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl