Trampolina – spotkanie

15 maja 2024 tekst: nataliarozbicka

W sobotni poranek (11 maja) odbyło się kolejne spotkanie TRAMPOLINY. Był prawie komplet rodzin ukraińskich. Dołączyły również polskie rodziny za co bardzo dziękujemy!

To było bardzo dobre i udane spotkanie. Gościliśmy Filipa Dębowskiego z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, który bezinteresownie poświęcił nam całe przedpołudnie i z pasją prowadził warsztaty, a Antonina Ciużeńska wytrwale symultanicznie tłumaczyła wszystko. Najpierw wspólnie – rodzice i dzieci – zastanawialiśmy się nad tym, czym jest cyfrowa higiena i jak dorastać w cyfrowym świecie.

Potem podzieliliśmy się na grupy. Rodzice brali udział w sesji o cyfrowej higienie w domu i w wakacjach. Rozmawiali o tym jak współpracować z dziećmi, aby zdrowo żyć w świecie Internetu.
Młodzież w tym czasie zapoznawała się ze sobą. Niektórzy byli na trampolinowym spotkaniu po raz pierwszy. Kadra z pomocą zawsze chętnych wolontariuszek Play for Peace prowadzących gry kooperacyjne, szybko przełamała lody i rozmawiała z nimi o tym co dobrego dają nam smartfony, a co nam zabierają? Młodzież zastanawiała się również nad tym jak sobie wyobraża letni obóz bez telefonów.

 


Ostatnim punktem było krótkie spotkanie w grupkach rodzinnych: rodzice ustalali z dziećmi jakie zasady można by wspólnie wprowadzić w domowe życie – codziennie i od święta, a na koniec chętny przedstawiciel rodziny dzielił się pomysłami. Niektórzy postanowili, że będą jeść śniadania bez korzystania w tym czasie telefonu, niektórzy obiecali sobie, że jadąc na wakacje, w czasie drogi będą patrzeć za okna i obserwować krajobraz, zamiast patrzeć w ekran, niektórzy postanowili odkładać smartfon na noc w miejsce z dala od sypialni, tak żeby mieć utrudniony do niego dostęp przed snem i po przebudzeniu. Każdy wyszedł ze spotkania pozytywnie zmotywowany do zmiany swoich ekranowych nawyków.

Wielkie podziękowania dla Filipa Dębowskiego za wspaniałe zajęcia, a dla Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa za podjęcie się misji uświadamiania społeczeństwa o konieczności wprowadzenia w życie każdego higieny cyfrowej, Antoninie Ciużeńskiej za wytrwałe tłumaczenie, Lidzie Nedilsky za pomoc w przygotowaniach i uważne uczestnictwo, a także rektorowi kościoła św. Anny ks. Mateuszowi Gawarskiemu za otwartość, życzliwość i udostępnienie nam pięknych sal duszpasterstwa akademickiego. Wszyscy uczestnicy czuli się mile przyjęci.

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl