W cyklu naszych kresowych wypraw objechaliśmy już praktycznie całą zachodnią Ukrainę. Przypominam, że w ramach naszych wypraw byliśmy we Lwowie 4 dni, podróżowaliśmy szlakiem sienkiewiczowskich bohaterów, odwiedziliśmy Huculszczyznę, Zakarpacie i Wołyń. Wyjazd w dalsze rejony tego jakże ciekawego i bliskiego nam kraju łączyłby się z bardzo długimi przejazdami autokarowymi, a przy opcji lotniczej z bardzo wysokim kosztem. W związku z tym sztab wypraw biorąc pod uwagę sugestie uczestników zdecydował, że w tym roku pojedziemy na północny-wschód, czyli na Litwę.
Chcemy odwiedzić Troki, Wilno, Kłajpedę, Mierzeję Kurońską. Planujemy dwie noce w Wilnie
i dwie noce nad morzem. Pokoje dwuosobowe. Termin wyjazdu – jak zwykle w okresie Bożego Ciała, czyli w tym roku wyjazd planowany jest w środę 10 czerwca o świcie, a powrót w niedzielę 14 czerwca późnym wieczorem. W dniu Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca, być może uda się, że specjalnie dla naszej grupy będzie odprawiona Msza święta w Kaplicy Ostrobramskiej. Jeśli to nie wyjdzie, to Msza święta będzie w celi, w której św. Faustyna miała objawienie Jezusa Miłosiernego. Planujemy spotkanie z przedstawicielami polskich wspólnot na Wileńszczyźnie oraz degustacje specjałów litewskiej kuchni i poznanie litewskiej kultury. Współczesna Litwa to kraj o powierzchni mniej więcej 1/5 obszaru Polski, ale zamieszkały tylko przez 2,7 mln osób, czyli tyle ile mieszka w Warszawie i najbliższych okolicach. Ponad 30% ludzi mieszka w trzech miastach – w Wilnie, w Kownie i w Kłajpedzie. W związku z tym przejazd przez Litwę to stałe obcowanie z praktycznie nienaruszoną przyrodą. Piękne lasy, czyste rzeki i jeziora. Różnica jest zauważalna już chwilę po przekroczeniu granicy. Polacy stanowią na Litwie ok. 6 do 8% ludności, ale w rejonach wileńskim i solecznickim odsetek ten sięga 90%. Jak oceniają nasi przyjaciele z Wileńszczyzny w ostatnich latach stosunki polsko-litewskie zarówno międzyrządowe, jak
i te sąsiedzkie, znacznie się poprawiły i można powiedzieć, że są najlepsze od czasów przedrozbiorowych.
Koszt wyjazdu będzie niestety wyższy niż podczas ukraińskich wypraw. Od kilku Lat Litwa jest w strefie euro i od tego czasu wszystkie ceny gwałtownie wzrosły, czego niestety nie można powiedzieć
o miejscowych zarobkach czy świadczeniach emerytalnych.
Przewidujemy przy zapisach wpłatę 350 zł, a potem w autokarze zbiórka po 280 Euro. Ta kalkulacja została sporządzona na 45 osób płacących. Autokar będzie na 50-55 osób. Ostateczną cenę podamy jak poznamy liczbę uczestników.
Chętnych do udziału w wyprawie prosimy o mailowe zgłaszanie się na adres [email protected].
W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu, daty urodzenia lub nr PESEL. Liczba miejsc ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń. W końcu lutego podamy Państwu numer konta, na jaki można wnosić wpłaty złotówkowe.
Marek Kielanowski
« Wszystkie aktualności