Zmarł ksiądz biskup Bronisław Dembowski

16 listopada 2019 tekst: Michal Buczek

Z głębokim żalem informujemy o śmierci biskupa Bronisława Dembowskiego, biskupa seniora diecezji włocławskiej, Członka Honorowego KIK w Warszawie.

Bp Dembowski urodził się w 1927 roku. Od 1949 do 1950 był wychowawcą w domu chłopców w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. W latach 1956–1992 był rektorem kościoła św. Marcina w Warszawie i kapelanem tamtejszego klasztoru Sióstr Franciszkanek Służebniczek Krzyża. Wspierał odbudowę kościoła zniszczonego podczas II Wojny Światowej.

Od 1957 do 1992 pełnił funkcję pierwszego duszpasterza Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Przez wiele lat był także duszpasterzem całego ruchu Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce. Od 1958 do 1975 był duszpasterzem niewidomych w archidiecezji warszawskiej. 25 marca 1992 papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym diecezji włocławskiej. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Caritas et Veritas”.

W czwartek 14 listopada bp Dembowski przeszedł udar mózgu i w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Msza w intencji biskupa Bronisława Dembowskiego odbędzie się jutro, 17 listopada, o 11:00 w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11 na Starym Mieście w Warszawie.

Zapraszamy na Mszę i prosimy o modlitwę w intencji Zmarłego.

Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie

W sobotę 23 listopada we Włocławku odbyły się uroczystości pogrzebowe, w których wzięła udział duża grupa członków KIK, świętomarcińskiej wspólnoty Maranatha i niewidomych.

Poniżej publikujemy list księdza biskupa Bronisława Dembowskiego napisany w 2010 roku, który został odczytany podczas Mszy pogrzebowej.

Ksiądz biskup Bronisław Dembowski - ostatni list 1

Ksiądz biskup Bronisław Dembowski - ostatni list 2

Na zakończenie uroczystości pogrzebowych głos zabrali m.in. przedstawiciele KIK – ksiądz Andrzej Gałka oraz Henryk Wujec. Przemówienia ks. Andrzeja Gałki można znaleźć w tym miejscu, natomiast słowo Henryka Wujca w tym miejscu.

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl