EDYCJA, 13 MARCA 2020, godzina 23.00:
W związku z wprowadzeniem na terenie Polski stanu zagrożenia epidemicznego informujemy, że w uroczystościach pogrzebowych śp. profesora Stanisław Lufta udział weźmie jedynie najbliższa rodzina.
Dziś, 10 marca 2020 roku, odszedł do Pana profesor Stanisław Luft, lekarz, profesor nauk medycznych, powstaniec warszawski, Członek Honorowy Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz członek Kapituły Nagrody Pontifici-Budowniczemu Mostów.
Stanisław Luft urodził się 28 sierpnia 1924 w Kolnie. W okresie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej (pseud. Lech). Brał udział w powstaniu warszawskim.
Ukończył studia medyczne na Akademii Medycznej w Warszawie (1952). Uzyskiwał kolejne stopnie naukowe – w 1966 doktora na Akademii Medycznej w Katowicach i w 1980 doktora habilitowanego w Instytucie Reumatologii w Warszawie. W 1992 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Specjalizował się w zakresie chorób wewnętrznych i reumatologii.
Zawodowo związany był przez kilkadziesiąt lat z Instytutem Reumatologicznym im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher. Został członkiem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Przez ponad 50 lat wykładał również medycynę pastoralną w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Jest autorem najlepszego podręcznika z tej dziedziny pt. ”Medycyna Pastoralna”, wydanego w 2002 r. przez Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej.
Przez wiele lat, wraz ze swą małżonką Barbarą, prowadził zajęcia w ramach przygotowań do sakramentu małżeństwa w swej parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Warszawie.
W 2013 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany mu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Przez św. Jana Pawła II został uhonorowany papieskim orderem „Pro Ecclesia et Pontifice”, a kard. Kazimierza Nycza medalem „Zasłużony dla Archidiecezji Warszawskiej”.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju.
Amen