Pogrzeb śp. profesora Stanisława Lufta

10 marca 2020 tekst: Michal Buczek

EDYCJA, 13 MARCA 2020, godzina 23.00:

W związku z wprowadzeniem na terenie Polski stanu zagrożenia epidemicznego informujemy, że w uroczystościach pogrzebowych śp. profesora Stanisław Lufta udział weźmie jedynie najbliższa rodzina.

Dziś, 10 marca 2020 roku, odszedł do Pana profesor Stanisław Luft, lekarz, profesor nauk medycznych, powstaniec warszawski, Członek Honorowy Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz członek Kapituły Nagrody Pontifici-Budowniczemu Mostów.

prof. Stanisław Luft. www.1944.pl

Stanisław Luft urodził się 28 sierpnia 1924 w Kolnie. W okresie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej (pseud. Lech). Brał udział w powstaniu warszawskim.

Ukończył studia medyczne na Akademii Medycznej w Warszawie (1952). Uzyskiwał kolejne stopnie naukowe – w 1966 doktora na Akademii Medycznej w Katowicach i w 1980 doktora habilitowanego w Instytucie Reumatologii w Warszawie. W 1992 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Specjalizował się w zakresie chorób wewnętrznych i reumatologii.

Zawodowo związany był przez kilkadziesiąt lat z Instytutem Reumatologicznym im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher. Został członkiem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Przez ponad 50 lat wykładał również medycynę pastoralną w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Jest autorem najlepszego podręcznika z tej dziedziny pt. ”Medycyna Pastoralna”, wydanego w 2002 r. przez Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej.

Przez wiele lat, wraz ze swą małżonką Barbarą, prowadził zajęcia w ramach przygotowań do sakramentu małżeństwa w swej parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

W 2013 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany mu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Przez św. Jana Pawła II został uhonorowany papieskim orderem „Pro Ecclesia et Pontifice”, a kard. Kazimierza Nycza medalem „Zasłużony dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju.
Amen

za: ekai.pl
fot. www.1944.pl
Pogrzeb śp. prof. Stanisława Lufta odbędzie się w sobotę, 14 marca o godz. 11.00 w kościele św. Andrzej Boboli. Odprowadzenie na cmentarz (Stare Powązki, brama nr 6 przy ul. Ostroroga) rozpocznie się o godzinie 13.00.
Rodzina Zmarłego wystosowała następujący komunikat:
„Tata był lekarzem to była jego misja i życiowa pasja. Wiem czego by dziś od nas oczekiwał. Wszystkich, którzy zechcą uczestniczyć w tych uroczystościach bardzo proszę, ze względu na sytuację epidemiologiczną, o rygorystyczne stosowanie zasad higieny – unikanie kontaktu fizycznego, nie podawanie rąk, ewentualne przyjmowanie komunii wyłącznie „na rękę”. Również ewentualne kondolencje prosimy składać wyłącznie na odległość. Zróbmy wszystko aby minimalizować zagrożenie”.
« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl