Andrzej Zoll

Pierwszym laureatem nagrody Pontifici - budowniczemu mostów został prof. Andrzej Zoll

W laudacji były premier Tadeusz Mazowiecki zwrócił uwagę, że KIK zawsze kształtowały wierność Ewangelii i otwartość dla ludzi. Dzięki temu w ważnych momentach Polski zaznaczył on swoją obecność, podtrzymując styl działania w życiu publicznym.

Chcieliśmy dać temu wyraz przyznając po raz pierwszy nagrodę Pontifici prof. Zollowi, który reprezentuje dbałość o najwyższą jakość życia publicznego

Prof. Andrzej Zoll został pierwszym laureatem nagrody "Pontifici - budowniczemu mostów", przyznawanej przez obchodzący w tym roku 50-lecie Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Uroczystość, która odbyła się 24 października, połączona była z otwarciem nowej siedziby Klubu przy ulicy Freta. Na uroczystość przybyło kilkadziesiąt osób, byłych i obecnych członków warszawskiego KIK-u. Jak przypomniał prezes Piotr Cywiński dokładnie 24 października 1956 roku odbyło się pierwsze zebranie.

"Historia Klubu silnie związana jest z historią Rzeczpospolitej" - mówił Cywiński. Jak podkreślił działalność formacyjna, która objęła kilka tysięcy osób, zaowocowała ich obecnością w wielu znaczących instytucjach.

Jubileusz 50-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej stał się okazją do przyznania orderów i odznaczeń wybitnym członkom Klubu. W imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wręczyła je podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Lena Dąbkowska-Cichocka. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został m.in. biskup Bronisław Dembowski. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał m.in. Jan Turnau a Złoty Krzyż Zasługi m.in. Piotr Cywiński. W sumie Lech Kaczyński wyróżnił prawie 30. członków KIK.

Po raz pierwszy Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie przyznał w tym roku nagrody "Pontifici - budowniczemu mostów". Tytuł ten otrzymywać będzie jedna osoba rocznie, wyróżniająca się dla dobra wspólnego w duchu dialogu. Pierwszym laureatem wyróżnienia został prof. Andrzej Zoll. W laudacji były premier Tadeusz Mazowiecki zwrócił uwagę, że KIK zawsze kształtowały wierność Ewangelii i otwartość dla ludzi. Dzięki temu w ważnych momentach Polski zaznaczył on swoją obecność, podtrzymując styl działania w życiu publicznym. "Chcieliśmy dać temu wyraz przyznając po raz pierwszy nagrodę Pontifici prof. Zollowi, który reprezentuje dbałość o najwyższą jakość życia publicznego" - stwierdził Mazowiecki. Były premier powiedział, że laureata charakteryzuje stosunek do prawa jako czynnika nadrzędnego a nie narzędzia politycznego. Prof. Zoll - mówił Mazowiecki - wyróżnia się ogromną wrażliwością na prawa człowieka i wrażliwością społeczną, wreszcie w jego życiu punktem odniesienia jest dobro wspólne. "Prof. Zoll może być dziś odniesieniem dla wszystkich rządzących lub mających wpływ na jakość życia publicznego" - zakończył Tadeusz Mazowiecki.

Dziękując za wyróżnienie laureat podkreślił, że przyjmuje nagrodę jako zadanie "budowania mostów", bo w chaosie, który dziś powstał koniecznym jest budowanie więzi. Prof. Zoll przyznał, że najbardziej cenił sobie swoją pracę na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich , bowiem udało mu się zbudować środowisko organizacji obywatelskich, które działają na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego a więc na rzecz dobra wspólnego.

(źródło: KAI)

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl