Krzysztof Ziołkowski

Wiceprezes, Członek Prezydium Zarządu KIK

Ur. 1939 astronom, specjalista w dziedzinie badań ruchów komet i planetoid oraz dynamiki Układu Słonecznego. Ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Warszawskim w 1962 r., a doktoryzował się na Uniwersytecie we Wrocławiu w 1968 r. Pracuje w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza naukowego; jest wykładowcą astronomii na Politechnice Warszawskiej i w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin w Warszawie. Był długoletnim redaktorem naczelnym miesięcznika astronomicznego "Urania". Opublikował wiele prac i artykułów oraz kilka książek m.in. „Bliżej komety Halleya” (1985), „Zderzenie komety z Jowiszem” (1994) i „Zdziwienia. Wszechświat ludzi o długich oczach” (2006). Jako zapalony popularyzator wiedzy jest częstym komentatorem w prasie, radiu i telewizji różnych zjawisk i wydarzeń astronomicznych oraz związanych z badaniami kosmicznymi. Jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz działaczem wielu organizacji krajowych, pełnił m.in. funkcje wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Od ponad dwudziestu lat we władzach Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, obecnie jest jego wiceprezesem. Pełni ponadto funkcję współprzewodniczącego Porozumienia KIK-ów, jest członkiem Rady Programowej Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich i członkiem zarządu Przymierza Rodzin.

Artykuł w Wikipedii

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl