Słowo Prezesa (10/2023)

Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Przyjaciele!

Jak dobrze móc znów skierować do Was kilka zdań o bieżącej pracy KIK-u! U progu nowego, 68. roku pracy Klubu chce Wam przekazać szereg podsumowań, podziękowań i planów na najbliższe miesiące.

Ostatni czas to kontynuacja prowadzonej na szeroką skalę (wartej do tej pory 10 milionów złotych!) pomocy na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy, niesienia pomocy humanitarnej na pograniczu Polski i Białorusi. Działamy także m.in. niezmiennie w ramach inicjatywy Zranieni w Kościele i wspieramy indywidualnych uchodźców z Afganistanu. Za nami niezwykle intensywne wakacje, w czasie których zorganizowaliśmy rekordową liczbę turnusów dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy. Było to ogromne logistyczne przedsięwzięcie, w które zaangażowane były osoby z Sekcji Klubu, kadry, rodzice, wolontariusze i pracownicy KIK-u.

Jako społeczność Klubu staliśmy się nie tylko obserwatorami, ale i uczestnikami ważnych społecznych dyskusji i debat. Zarząd Klubu wystosował list do papieża Franciszka, wyrażający głębokie poruszenie i oburzenie wypowiedzią skierowaną do młodych Rosjan, w której papież zachęcał ich do podążania za ideałami “wielkiej Rosji”.

Opublikowaliśmy też specjalny komunikat po premierze filmu “Zielona Granica”, który przedstawia w fabularnej opowieści kryzys uchodźczy na polsko-białoruskim pograniczu. Zarząd zaświadczył o prawdziwości kryzysu, przemocy, która spada na uchodźców i wolontariuszy, ale jednocześnie opowiedział się przeciwko agresji w stosunku do kogokolwiek – osób w kryzysie, aktywistów, twórców filmu, przedstawicielom służb.

Z uważnością patrzymy także na sytuację w naszym Kościele. Wyniki badań postaw wobec wiary i Kościoła w Polsce prezentowaliśmy w ostatnich miesiącach hierarchom z różnych części Polski. Rozmowę o sytuacji Kościoła w Polsce chcemy kontynuować w gronie naszej klubowej społeczności. Z przekonaniem, że dbałość o własną formację jest punktem wyjścia do zmian w naszym Kościele, zapraszam do uczestniczenia w licznych inicjatywach formacyjnych organizowanych w Klubie.

Zwracam się na koniec z podziękowaniem za Państwa zaangażowanie w działalność Klubu, za wsparcie finansowe naszych projektów, za twórcze działania na rzecz naszej wspólnoty i innych ludzi. Głęboko wierzę, że kierując się Ewangelią możemy zmieniać na lepsze nie tylko siebie, ale i nasze otoczenie. To wielkie szczęście, szczególnie w tak zmiennych czasach, móc działać z tak ogromną grupą zaangażowanych osób (członków, sympatyków, wolontariuszy, pracowników) które razem tworzą Klub.

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl