Słowo Prezesa (3/2021)

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

Właśnie mija rok od kiedy pandemia COVID-19 dotarła do Polski i wywróciła duża część naszego życia na niespotykana dotąd skalę. O tym, jak przez ten rok wszyscy się zmieniliśmy, jak zmienił się świat, czego się o sobie i o nim dowiedzieliśmy, jak chrześcijanin może przeżywać ten czas – o tym będziemy rozmawiać w KIK-u na spotkaniu 17 marca, na które serdecznie zapraszam.

Chociaż światowy lockdown zmusiły wielu z nas do zmiany przyzwyczajeń i stylu życia to wciąż nie udaje się odwrócić negatywnego trendu zmian klimatycznych. 24 marca zapraszam do wspólnej rozmowy o tym co już udało się zrobić dla ratowania Ziemi, jaki dom zostawiamy naszym bliskim, a co jest jeszcze do pilnego zrobienia.

W ostatnich tygodniach pożegnaliśmy kilkoro członków Klubu. Odeszło od nas także dwoje wybitnych Członków Honorowych – śp. Izabela Dzieduszycka i śp. Krzysztof Śliwiński. Wspominamy ich w tym wydaniu Informatora.

W tym miesiącu mijają także dwa lata od powołania Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Przez ten czas, w ciągu 102. dyżurów, przez 324 godziny, odbierając prawie 300 telefonów, służyliśmy pomocą i wsparciem tym, którzy w Kościele zostali głęboko skrzywdzeni. 10 marca zapraszam na wspólną modlitwę za osoby zranione.

Nasz Kościół jest w poważnym kryzysie. Na naszych oczach słabnie siła i wiarygodność świadectwa, ze wstydem odkrywamy, w jak wielu miejscach i sytuacjach zapomnieliśmy o Ewangelii. Jednocześnie wielu z nas, coraz więcej, widząc pozorowane działania liderów wspólnoty wiernych, ogarnia gniew, zniechęcenie, rezygnacja, poczucie bezsensu i bezradności. Rzeczywiście, pojedynczo niewiele możemy zrobić. Jesteśmy jednak wspólnotą, wierzymy, że Pan zbawia (i działa) we wspólnocie. Jestem przekonany, że KIK jako wspólnota właśnie teraz ma do odegrania ważną rolę. Wszystkich, którzy podobnie rozpoznają obecny czas, zapraszam do bezpośredniego kontaktu ze mną. Zastanowimy się wspólnie nad strategią najbliższych działań. Przed nami, jak pisał Zbigniew Nosowski, „noc ciemna Kościoła” (październik ub.r. –
wiez.pl), przez którą każdy nas może iść sam. Możemy jednak spróbować pójść razem.

Jakub Kiersnowski
prezes Klubu Inteligencji Katolickiej

INFORMATOR KIK do pobrania

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl