Słowo Prezesa (6/2019)

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

W czerwcu obchodzimy kilka ważnych rocznic. Dla naszego środowiska trzy są szczególnie ważne: rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r. – 30. Rok Wolności, 25-lecie posługi kapłańskiej ks. Andrzeja Gałki jako Rektora kościoła św. Marcina i duszpasterza KIK-u oraz 50. rocznica śmierci Jerzego Zawieyskiego, założyciela i pierwszego prezesa Klubu. O obchodach tych rocznic piszemy w dalszej części Informatora.

W Kościele w Polsce dzieje się bardzo dużo. Wiele dobrego, o czym trzeba pamiętać. Jednocześnie nie możemy być obojętni na zło, którego jedną z najciemniejszych stron krok po kroku odkrywamy. Przestępstwa seksualne  ludzi Kościoła wobec dzieci są faktem. Naszym zadaniem jako członków tej wspólnoty jest zatroszczenie się o najsłabszych. Dlatego między innymi powstała inicjatywa „Zranieni w Kościele”. Telefon dzwoni, pomoc jest udzielana. Po więcej informacji o Inicjatywie i zbiórce pieniędzy na ten cel zapraszam na dalsze strony Informatora.

Naszej wspólnej uwadze nie umknęły również zdarzenia, które w sposób nieco uproszczony można sprowadzić do hasła „obraza uczuć religijnych”. Wydarzenia takie jak „przeróbka” obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej  czy „happening” podczas Marszu Równości w Gdańsku oraz różne na nie reakcje w środowisku Klubu są przyczynkiem do zorganizowania ogólnoklubowej debaty, na którą zapraszam do siedziby KIK we wtorek 18 czerwca.

Sekcja Emaus podjęła decyzję o zawieszeniu Spotkań w Nazarecie. Powody tej decyzji omówione są w komunikacie Sekcji. Spotkania w Nazarecie odbywały się nieprzerwanie przez 35 lat! W imieniu całego Klubu dziękuję Alicji Gronau-Osińskiej, Annie Lipińskiej, Elżbiecie Jaworskiej, Bożenie Kalwarczyk i Dominice Kaliszewskiej oraz wszystkim współpracownikom Sekcji za wieloletnią pracę na rzecz KIK-owskich rodzin. Ufam, że wspólnymi silami znajdziemy odpowiedź na pytania, co nowego jako Klub możemy zaproponować rodzinom z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, aby robić „coś” razem.

Grupom i Sekcjom organizującym letni wypoczynek, życzę dobrego czasu w pięknych okolicznościach przyrody!

Jakub Kiersnowski
prezes Klubu Inteligencji Katolickiej

INFORMATOR KIK do pobrania

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl