To było rekordowe lato. KIK zorganizował 43 turnusy dla dzieci i młodzieży


Dwa letnie miesiące to 43 obozy i niemal 1150 osób uczestniczących w wyjazdach.
Z początkiem września przychodzimy z podsumowaniem naszych działań przy organizacji letnich czasów dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy.

Klub Inteligencji Katolickiej, razem ze swoimi Sekcjami, wychowawcami i darczyńcami zorganizował w tym roku obozy wędrowne, kolonie, półkolonie, spływy i rejsy na terenie całego kraju.
To było ogromne logistyczne przedsięwzięcie, które wymagało zaangażowania licznych kadr w terenie i biura w Warszawie.
Stworzyliśmy specjalny system informowania, dzięki któremu było jeszcze bezpieczniej! W czasie rzeczywistym biura w Warszawie i opiekunowie w terenie dostawali informacje np. o potencjalnych zagrożeniach związanych z załamaniami pogody. To szczególnie ważne, bo część wyjazdów miała charakter wędrowny.

Sekcja Rodzin zorganizowała 18 obozów, z których skorzystało 430 osób w wieku od 8 do 17 lat. W opiekę zaangażowanych było niemal stu wychowawców! Ogromne było zaangażowanie rodziców, którzy przygotowywali miejsca pod obozowiska i dbali o porządek po zakończeniu wyjazdów.

Uczestnicy wyjazdów mieli okazję wypoczywać podczas stacjonarnych wczasów na Suwalszczyźnie, Mazurach, Kaszubach. Założyli plecaki i wyruszyli na obozy wędrowne w Beskidzie Niskim i w woj. Lubuskim, na Słowacji, w Słowenii, Szwecji, Rumunii oraz Bułgarii.

Sekcja zorganizowała też spływy kajakowe Wdą i Czarną Hańczą.

Santa Maria – nasza sekcja żeglarska – na swoje wyjazdy zabrała 196 uczestników i 46 opiekunów. Wypoczywali na Mazurach i w Szwecji.

Wszystkie obozy na długo zapadną uczestnikom w pamięć.

“Nie obyło się bez przygód, od zmiennokształtnych namiotów po wywrócone omegi. Przeżyliśmy niezapomniane chwile podczas ognisk, gier i zabaw, a przede wszystkim w trakcie samego żeglowania. Z tego miejsca chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym, w tym kadrom, rodzicom i tym, którzy sprawili, że obozy mogły się odbyć bez większych przeszkód. Dziękujemy Wam za pomoc, za zaangażowanie przed, w trakcie i po zakończeniu obozów.” – czytamy w podsumowaniu przygotowanym przez członków kadry.

Ukraińska Akcja KIK – przygotowała kilkanaście kolejnych wyjazdów integrując dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy.
We wszystkich obozach wzięło udział ok. 470 osób.

Atrakcje trwały całe lato. Uczestników wyjazdów można było spotkać na szlakach wędrownych w Bieszczadach, na koloniach w Ocyplu w Borach Tucholskich, obozie kajakowym na Wdzie, w Brachlewie pod Malborkiem, wspólnie wędrowały też dzieci z KIK-u i z ukraińskiego harcerstwa PŁAST.

Większość obozów polsko-ukraińskich zostało zorganizowanych przy wsparciu Norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i NRC – Norwegian Refugee Council

Sekcja Wigierska zorganizowała trwający pięć dni spływ rzeką Wieprz na Roztoczu. W lipcu uczestnicy pokonali trasę z Obroczy do Nielisza przez Zwierzyniec i Szczebrzeszyn. W sumie w spływie uczestniczyły 24 osoby.

Wakacje przygotowane przez KIK to nie tylko sposób na miło spędzony czas. Wierzymy, że wyjazdy które łączą w sobie wypoczynek, przygodę, integrację i sprawdzanie własnego charakteru są doskonałą drogą wychowawczą, sposobem na budowanie wspólnot i tworzenie stabilnego systemu wartości. O opiekę duchową podczas wyjazdów zadbał ksiądz Jan Wojciechowski, który sam odwiedzał obozowiczów i zaprosił do tego także innych duchownych.

Nastawienie na współpracę i szacunek kształtowane od najmłodszych lat może przynosić wyłącznie pozytywne efekty i dla uczestników naszych wyjazdów i dla całych społeczeństw.
Wystarczy przypomnieć motto Ukraińskiej Akcji KIK

“Wszyscy mówią o pokoju, ale nikt nie naucza pokoju. Uczymy rywalizacji, a rywalizacja jest zaczątkiem wszystkich wojen. Gdy będziemy nauczać współdziałania, wtedy zaczniemy nauczać pokoju.”
Maria Montessori

Chcemy podziękować każdej osobie i instytucji zaangażowanej w przygotowanie i przeprowadzenie wakacyjnych wyjazdów KIK dla dzieci i młodzieży.

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl