Co Zachód widzi w Rosji? Spotkanie wokół jesiennej „Więzi”

Kiedy:
2022-11-09 - 2022-11-09 18:00
Gdzie:
siedziba KIK
Co Zachód widzi w Rosji? Spotkanie wokół jesiennej „Więzi”
Zaproszenie od redakcji:
W jesiennym numerze kwartalnika „Więź” przyglądamy się bliżej narracjom, jakie budują niektórzy zachodni intelektualiści wobec wojny w Ukrainie. Szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego wśród wybitnych przedstawicieli różnych nurtów ideowych, wnikliwie analizujących rzeczywistość współczesną, czasem łatwiej o zrozumienie dla Putina niż dla Ukrainy.
Dziś nie przestajemy pytać: Dlaczego niektórzy myśliciele troszczą się o warunki rozejmu czy pokoju pozwalające zachować twarz Rosji, ale już niepozwalające zachować integralności terytorialnej Ukrainie? Czy dążenie do pokoju za wszelką cenę wynika z ich własnych lęków lub interesów, czy też jest wyrazem szczerych postaw pacyfistycznych? Jakie stanowisko zajęli zachodni katolicy? Czy rzeczywiście, jak twierdzą polityczni „realiści”, wojna ukraińsko-rosyjska jest konfliktem lokalnym i Zachód nie powinien się w nią wtrącać? Jakie skutki dla Polski może mieć jej wynik? I wreszcie: jak możemy wesprzeć Ukraińców w ich walce?
Na te i wiele innych pytań opowiedzą w pierwszym spotkaniu na żywo po pandemicznej przerwie, w środę, 9 listopada 2022 r. o godz. 18.00, nasi autorzy:
Bartosz Bartosik – ur. 1989. Ukończył slawistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jest członkiem redakcji „Więzi” i sekretarzem think tanku Laboratorium „Więzi”. Należy do Zespołu Komitetu Dialogu Społecznego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Autor wywiadu rzeki z Adamem Bodnarem „Nigdy nie odpuszczę”. Prowadzi podcast „Inny pomysł na demokrację”. Pochodzi z Krosna, mieszka w Warszawie.
Bogumiła Berdychowska – absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, specjalizuje się w historii Ukrainy w XX wieku i stosunkach polsko-ukraińskich. Współautorka (z Olą Hnatiuk) książki „Bunt pokolenia. Rozmowy z intelektualistami ukraińskimi”. Autorka wyboru i redaktor antologii publicystyki „Kultury” paryskiej poświęconej kwestii ukraińskiej „Zamiłowanie do spraw beznadziejnych” oraz tomu szkiców „Ukraina: ludzie i książki”. Edytorka korespondencji Jerzego Giedroycia z przedstawicielami emigracji ukraińskiej (2005), Bohdanem Osadczukiem (2019) i Józefem Łobodowskim (2022). Laureatka Nagrody im. Jerzego Giedroycia w roku 2016. Należy do redakcji kwartalnika „Więź” i do Zespołu Laboratorium „Więzi”. Mieszka w Warszawie.
Michał Sutowski – ur. 1985. Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta, twórca podcastu Eko-pol. Członek zespołu „Krytyki Politycznej” oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff, a ostatnio książki „Fajny kraj do życia”. Redaktor (wraz z Agnieszką Wiśniewską) książki „Co wyrośnie z kieszeni pełnej ziaren słonecznika” poświęconej wojnie w Ukrainie.
Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny „Więzi”.
Środa, 9 listopada, godz. 18.00
Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie
ul. Freta 20/24A
Przed spotkaniem zachęcamy do zapoznania się z jesiennym numerem „Więzi”: bit.ly/wiez-jesien2022

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl