Tydzień modlitwy za uchodźców

Kiedy:
2019-09-29 - 2019-10-06
Gdzie:
kościół św. Marcina, ul. Piwna 9
Tydzień modlitwy za uchodźców

TYDZIEŃ MODLITWY ZA UCHODŹCÓW „UMRZEĆ Z NADZIEI”
pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek jest już 5 takim wydarzeniem proponowanym przez Wspólnotę Sant’Egidio wszystkim, którzy chcą się włączyć w modlitwę za uchodźców.

29 września z woli papieża Franciszka w całym Kościele będziemy obchodzić 105. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Chcemy go świętować także w Polsce proponując parafiom i wspólnotom nabożeństwo „Umrzeć z nadziei”, czyli modlitwę za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy. Jest to liturgia Słowa, w której będziemy wymieniać imiona i krótkie historie uchodźców, którzy zginęli w ostatnim roku, wierząc, że – jak podkreśla papież Franciszek – uchodźcy to „nie liczby, tylko osoby: to twarze, imiona, historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować”.

W orędziu na ten dzień papież Franciszek pisze, że nie chodzi tylko o migrantów. I wymienia: chodzi o nasze lęki, chodzi o nasze człowieczeństwo, chodzi o miłosierdzie… „Problemem nie jest fakt, że mamy wątpliwości i obawy. Problem pojawia się wówczas, gdy te lęki determinują nasz sposób myślenia i działania do tego stopnia, że sprawiają, iż stajemy się nietolerancyjni, zamknięci, a może nawet – nie zdając sobie z tego sprawy – stajemy się rasistami. W ten sposób lęk pozbawia nas pragnienia i zdolności do spotkania się z bliźnim, osobą inną niż ja; pozbawia mnie szansy spotkania się z Panem” – pisze papież Franciszek. Jego zdaniem chodzi o to, byśmy jako chrześcijanie „dostrzegli jako pierwsi i pomagali innym widzieć w migrancie i uchodźcy nie tylko problem, z którym trzeba się zmierzyć, ale brata i siostrę, których należy przyjąć, szanować i kochać, okazję, którą daje nam Opatrzność, byśmy wnosili wkład w budowanie sprawiedliwszego społeczeństwa, doskonalszej demokracji, solidarniejszego kraju, bardziej braterskiego świata i bardziej otwartej wspólnoty chrześcijańskiej, w zgodzie z Ewangelią”.

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl