Wystawa „Marzenia o wolności. W setną rocznicę niepodległości”

Kiedy:
2018-11-14 - 2018-11-14 18:00
Gdzie:
siedziba KIK

Świętujemy w tym roku stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Po 123 latach politycznego niebytu i narodowej niewoli państwo polskie powróciło do istnienia, Polacy odzyskali pełnię swoich praw.

Pierwsza wojna światowa i towarzyszące jej dramatyczne wydarzenia polityczne ogromnie zmieniły całą mapę naszej części Europy i los wielu zamieszkujących ją narodów. Naszych sąsiadów i pobratymców – jak nazywał ich Jan Paweł II. Wciąż jeszcze za mało o nich wiemy, za rzadko o nich myślimy, za słabo rozumiemy ich zróżnicowane doświadczenia, bóle i dążenia, porażki i osiągnięcia.

Dlatego (…) chcemy zaprezentować wystawę przedstawiającą w syntetycznym skrócie ówczesną sytuację Czechów, Słowaków, Chorwatów, Serbów, Rumunów Siedmiogrodzkich, Węgrów, Finów, Estończyków, Łotyszy, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców. Zapraszamy do krótkiej refleksji, kim wtedy byli, czego pragnęli i czym dla nich stała się tamta dziejowa zawierucha sprzed stu lat.

Tekst wystawy (…) przygotował historyk prof. dr hab. Bohdan Cywiński. Opracowanie graficzne wykonała pracownia Czwarta Fala. Pomysłodawcami wystawy są Przemysław  Fenrych i Krzysztof Stanowski. Projekt koordynowała Teresa Kapela.

(Przewodnik uczestnika XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, s. 60)

Inauguracja Wystawy miała miejsce 21 września 2018 r. podczas XI Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Warszawski wernisaż wystawy wraz z wykładem wprowadzającym prof. Bohdana Cywińskiego odbędzie się w środę, 14 listopada o godz. 18 w siedzibie KIK, ul. Freta 20/24A.

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl