Słowo Prezesa (1/2020)

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

Wchodzimy w ostatni rok drugiej dekady XXI wieku. Rozpoczynamy go umocnieni świętowaniem narodzin Dzieciątka Jezus, mając w pamięci otrzymane życzenia i własne postanowienia.

Warto zastanowić się, jaki będzie to rok dla nas jako wspólnoty KIK. Z każdym rokiem jest to pewna niewiadoma, ponieważ w 100% zależy to od decyzji każdej i każdego z nas, członków Klubu. Decyzja, czy i w jaki sposób w danym roku chcę zaangażować się na rzecz Klubu, stanowi o jakości naszej wspólnoty. Sposobów i pomysłów na wzrastanie naszej klubowej wspólnoty jest przeszło 1600, tyle ilu członków liczy KIK. Dobrą okazją do podzielenia się swoimi pomysłami czy zainspirowania czyimś pomysłem jest nasze coroczne spotkanie opłatkowe. W tym roku przy okazji Opłatka Klubowego będziemy mieli możliwość wsparcia projektu „Teatr Bezdomnych”, za którego pomysł i realizację odpowiada Anna Maria Szufa, była klubowa wychowanka i wychowawczyni.

W styczniu 2020 swoje 96. urodziny obchodzi p. Stefan Wilkanowicz – człowiek pojednania, założyciel i przez kilkanaście lat redaktor naczelny Forum Żydzi-Chrześcijanie-Muzułmanie, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”, ostatni żyjący założyciel KIK-u, autor preambuły do Konstytucji RP. Panu Stefanowi życzymy zdrowia, pogody ducha i Bożego błogosławieństwa.

A skoro mowa o Konstytucji RP, pozwólcie Państwo na  osobistą refleksję. Wszystko bowiem wskazuje na to, że w styczniu 2020 po raz kolejny Konstytucja, z uwagi na procedowaną ustawę ustrojową, będzie poddana próbie sił. Oby z tej próby zwycięsko wyszła Polska, którą reprezentuje Konstytucja, a nie partykularne interesy.

W styczniu mamy również powody do radości i dumy, ponieważ Piotr Cywiński, od 2006 roku dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – a w latach 2000-2010 prezes KIK, pod którego przewodnictwem Klub m.in. bezpiecznie przeprowadził się do swojej obecnej siedziby przy ul. Freta – otrzyma z rąk metropolity warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza przyznany przez papieża Franciszka medal „Pro Ecclesia et Pontifice”. Piotrze, serdecznie gratulujemy!

Jakub Kiersnowski
prezes Klubu Inteligencji Katolickiej

INFORMATOR KIK do pobrania