“Żydzi i chrześcijanie wobec święta”. XXIII Dzień Judaizmu

Kiedy:
2020-01-12 - 2020-01-12 18:00
Gdzie:
kościół środowisk twórczych, plac Teatralny
“Żydzi i chrześcijanie wobec święta”. XXIII Dzień Judaizmu

W Warszawie obchody XXIII Dnia Judaizmu odbędą się już w niedzielę 12 stycznia pod hasłem „Pamiętaj o dniu szabatu, aby go należycie świętować”. „Gromadzimy się, aby wspólnie modlić się o żarliwość wiary, niezłomną nadzieję, i miłosierną miłość dla Dzieci Jednego Boga, którzy mają być Jego świadkami we współczesnym świecie” – podkreśla w specjalnym przesłaniu na ten dzień bp Rafał Markowski, który z ramienia Episkopatu Polski od 2016 r. przewodniczy Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem.

Głównym wydarzeniem warszawskich obchodów będzie debata pt. “Żydzi i chrześcijanie wobec święta”. Wezmą w niej udział bp Rafał Markowski, rabin Stas Wojciechowicz, Stanisław Krajewski, Jan Grosfeld, ks. Grzegorz Michalczyk i ks. Andrzej Tulej. Rozpocznie się ona w niedzielę 12 stycznia o godz. 18.00 w kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym w Warszawie.

Kościół w Polsce obchodzić będzie Dzień Judaizmu już po raz dwudziesty trzeci. Specjalne słowo z tej okazji wystosował przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski, który pełni tę funkcję od czerwca 2016 r. W przesłaniu na XXIII Dzień Judaizmu podkreśla, że dzień ten jest okazją do wspólnej refleksji nad potrzebą dialogu katolicko-judaistycznego. “W tym roku – jak podkreśla bp Markowski – przypada on w szczególnych okolicznościach, ponieważ zbiega się z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, który w latach “1942-1944 stał się miejscem zagłady ludności żydowskiej”.

Bp Markowski przypomina m.in. wizyty papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w Auschwitz, które były czasem modlitwy i oddania hołdu ofiarom oraz “refleksją nad nienawiścią, zniszczeniem i okrucieństwem, jakie niesie za sobą wojna”. “Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści” – przywołuje w przesłaniu  na XXIII Dzień Judaizmu słowa Jana Pawła II, który odwiedził Auschwitz w 1979 roku.

Pełny tekst do pobrania >>

Bp Rafał Markowski, jako przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem weźmie także udział w  centralnych obchodach XIII Dnia Judaizmu, które w tym roku odbędą się 16-17 stycznia w Gnieźnie.

 

źródło: archwwa.pl

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl