Słowo Prezesa (1/2020)

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

Wchodzimy w ostatni rok drugiej dekady XXI wieku. Rozpoczynamy go umocnieni świętowaniem narodzin Dzieciątka Jezus, mając w pamięci otrzymane życzenia i własne postanowienia.

Warto zastanowić się, jaki będzie to rok dla nas jako wspólnoty KIK. Z każdym rokiem jest to pewna niewiadoma, ponieważ w 100% zależy to od decyzji każdej i każdego z nas, członków Klubu. Decyzja, czy i w jaki sposób w danym roku chcę zaangażować się na rzecz Klubu, stanowi o jakości naszej wspólnoty. Sposobów i pomysłów na wzrastanie naszej klubowej wspólnoty jest przeszło 1600, tyle ilu członków liczy KIK. Dobrą okazją do podzielenia się swoimi pomysłami czy zainspirowania czyimś pomysłem jest nasze coroczne spotkanie opłatkowe. W tym roku przy okazji Opłatka Klubowego będziemy mieli możliwość wsparcia projektu „Teatr Bezdomnych”, za którego pomysł i realizację odpowiada Anna Maria Szufa, była klubowa wychowanka i wychowawczyni.

W styczniu 2020 swoje 96. urodziny obchodzi p. Stefan Wilkanowicz – człowiek pojednania, założyciel i przez kilkanaście lat redaktor naczelny Forum Żydzi-Chrześcijanie-Muzułmanie, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”, ostatni żyjący założyciel KIK-u, autor preambuły do Konstytucji RP. Panu Stefanowi życzymy zdrowia, pogody ducha i Bożego błogosławieństwa.

A skoro mowa o Konstytucji RP, pozwólcie Państwo na  osobistą refleksję. Wszystko bowiem wskazuje na to, że w styczniu 2020 po raz kolejny Konstytucja, z uwagi na procedowaną ustawę ustrojową, będzie poddana próbie sił. Oby z tej próby zwycięsko wyszła Polska, którą reprezentuje Konstytucja, a nie partykularne interesy.

W styczniu mamy również powody do radości i dumy, ponieważ Piotr Cywiński, od 2006 roku dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – a w latach 2000-2010 prezes KIK, pod którego przewodnictwem Klub m.in. bezpiecznie przeprowadził się do swojej obecnej siedziby przy ul. Freta – otrzyma z rąk metropolity warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza przyznany przez papieża Franciszka medal „Pro Ecclesia et Pontifice”. Piotrze, serdecznie gratulujemy!

Jakub Kiersnowski
prezes Klubu Inteligencji Katolickiej

INFORMATOR KIK do pobrania

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl