30 lat niepodległości Ukrainy

24 sierpnia 2021 tekst: Michal Buczek

Drogie Ukrainki, drodzy Ukraińcy
– obywatele niepodległej od 30 lat Ukrainy!
Przyjaciele!

Dzień, w którym odrodzona, zjednoczona Ukraina ogłosiła światu swoją niepodległość, był wielkim zwycięstwem wielu pokoleń Ukraińców, którzy nie wahali się oddawać w walce o nią życia, spędzić wielu lat za drutami łagrów, prowadzić z determinacją pracę organiczną, troszczyć się o zachowanie ukraińskiej kultury i języka. Polska przyjęła niepodległość państwa ukraińskiego z radością i jesteśmy dumni z tego, że uznała utworzenie Ukrainy w dniu 24 sierpnia 1991 r., jako pierwsza w świecie.

Trzydzieści lat niepodległości nie szczędziły Wam, przyjaciele, chwil tragicznych i trudnych!

Z podziwem patrzymy na sukcesy Ukrainy osiągnięte w tych wyjątkowo trudnych realiach. Razem z wami, cieszymy się z udanych reform i osiągnięć wielu milionów obywateli Ukrainy, mimo trwającej od 7 lat wojny z Rosją w Donbasie, okupacji Krymu, łamania praw narodu krymsko-tatarskiego, stałego zagrożenia ze strony Rosji utraty Waszej niepodległości. Podziwiamy Waszą nieprzerwaną gotowość do ponoszenia ofiar w obronie Waszej ojczyzny. Oddajemy hołd wszystkim poległym na kijowskim Majdanie oraz na wschodzie Ukrainy!

W chwilach trudnych –  staraliśmy się okazać sąsiedzką solidarność i współczucie.  Patrzymy z optymizmem na coraz powszechniejszą partnerską współpracę polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych, samorządów, twórców, przedsiębiorców czy szkół. Wiemy że to fundament dobrego sąsiedztwa.

W dniu Święta Niepodległości życzymy Ukrainie i Wam – wielu przyjaciół i solidarnych sojuszników. Europie i światu, życzymy, by szybka obecność Ukrainy w strukturach europejskich i atlantyckich wzmacniała pokój na Waszym kraju i na świecie.
Przyjmijcie od nas życzenia dla Was drogie: Слава Україні
« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl