Beatyfikacja Rodziny Ulmów – czuwanie i pielgrzymka

13 września 2023 tekst: nataliarozbicka

fotografia ze zbiorów Mateusza Szpytmy

– Za ten gest gościnności i troski – jednym słowem: miłosierdzia (…) zapłacili najwyższą cenę męczeństwa – tak o rodzinie Ulmów powiedział podczas mszy beatyfikacyjnej w Markowej kard. Marcello Semeraro.
W niedzielę 10. września jako pierwsza rodzina w historii Kościoła, rodzina Ulmów została beatyfikowana. Józef i Wiktoria wraz z dziećmi mieszkali we wsi Markowa w województwie podkarpackim. W czasie II Wojny Światowej pomagali Żydom, grupę osób ukrywali we własnym domu. Za taką postawę zostali rozstrzelani przez Niemców 24 marca 1944 roku. Zginęły dzieci, ojciec i matka, która była w tym czasie w ostatnim miesiącu ciąży i w trakcie ataku – urodziła siódme dziecko, a także osoby, które ukrywały się w domu rodziny Ulmów.

Przed beatyfikacją czuwaliśmy w kościele świętego Marcina w Warszawie. Zebraliśmy się przy ikonie rodziny Ulmów, której autorem jest związany z KIK Mateusz Środoń.
Modliliśmy się o dobre owoce decyzji papieża Franciszka.

KIK i PRZYJACIELE – pielgrzymka do Markowej.
W dniach 9-10 września 21 osób uczestniczyło w wyjeździe na uroczystości beatyfikacyjne, które odbywały się na Podkarpaciu.

W sobotę uczestnicy odbyli pierwsze spotkanie z dyrekcją Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Następnie uczestniczyli w seminarium poświęconym społeczności wsi Markowa. Wśród prelegentów byli dyrektor Muzeum Waldemar Rataj, projektant wystawy IPN, Jarosław Kłaput, kurator Marzena Kruk, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej i inni. Nie zabrakło naszego głosu, czyli Mateusza Środonia, który mówił o swoim doświadczeniu poznawania Rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów.
W niedzielę odbyła się Msza Beatyfikacyjna. Po nabożeństwie Mateusz Środoń przekazał Muzeum w Markowej przygotowaną przez siebie ikonę Rodziny Ulmów.
Dyrektor Muzeum Waldemar Rataj zaprosił Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Fundację Dobry Grunt do współtworzenia projektu wędrowania Ikony Błogosławionej Rodziny Ulmów po świecie. Przez najbliższy miesiąc będzie ona prezentowana w Muzeum, a następnie zacznie pielgrzymować do miejsc i ludzi, którzy zechcą ją do siebie zaprosić.

Uczestnicy pielgrzymki mieli okazję poznać historie związane z Rodziną Ulmów, ukrywanych przez nich Żydów, ale także ich oprawców. Wśród nich Eilerta Diekena, szefa policji w Łańcucie, na którego rozkaz i przy bezpośrednim udziale wykonano wyrok śmierci na małżonkach Józefie i Wiktorii oraz ich dzieciach.

Jak czytamy we wspomnieniach z wyjazdu: Bardzo wzruszyła nas historia o spotkaniu z władzami Markowej obecnego burmistrza Esens, miasta w którym bezpiecznie dożył sędziwego wieku Eilert Dieken, nigdy nie pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnie, które popełnił w Polsce. Burmistrz Esens p. Harald Hinrichs wraz z małżonką byli obecni na beatyfikacji Bł. Rodziny Ulmów.

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl